Zkoumá se možná souvislost vakcíny proti viru A a narkolepsií

- Zdraví autor: red

Agentura Evropské unie pro ochranu lidského zdraví se rozhodla zjistit, zda je nějaká souvislost mezi vakcínou Pandemrix proti takzvané prasečí chřipce a narkolepsií, tedy chorobnou spavostí projevující se záchvaty krátkého spánku. Sdělilo to dnes londýnské sídlo této agentury. Látka Pandemrix se používala i v Česku.

Evropská lékařská agentura EMA (European Medicines Agency) v prohlášení uvedla, že například ve Finsku a Švédsku se objevilo několik případů narkolepsie u lidí, kteří byli očkováni přípravkem Pandemrix britské firmy GSK (GlaxoSmithKline). Ve Francie se hovoří o šesti podobných případech, u tří dětí a tří dospělých.

EMA schválila používání Pandemrixu loni v září a očkováno bylo kolem 30 milionů Evropanů. Firma GSK se rozhodla vést vlastní šetření případné souvislosti svou vakcínou a onemocněním narkolepsií. Zdůraznila přitom, že případů je málo a jen v několika zemích, že o nějaké souvislosti nyní nelze hovořit.

Finský státní zdravotnický ústav THL již v úterý doporučil, aby se pozastavilo používání vakcín Pandemrix proti viru "prasečí chřipky" A(H1N1), dokud se celá věc neprošetří.

Česká vláda loni v srpnu objednala u firmy GlaxoSmithKline milion dávek pandemické vakcíny Pandemrix. Očkovat se však podle úřadů nechalo méně než procento populace, jen asi 66.000 lidí.

Narkolepsie má největší sociální dopad ze všech poruch spánku, které trápí až 40 procent lidí. Postihuje méně než jedno procento lidí. Poruchy spánku zvyšují riziko deprese, nemocí srdce a cév, cukrovky či obezity, narkolepsie navíc ještě vyřazuje pacienty z běžného života. Upadají několikrát za den nečekaně do spánku. Nemoc ale bývá málokdy poznána, a tak nedostanou vhodnou léčbu, vysvětlila začátkem roku profesorka Soňa Nevšímalová z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Kvalitě spánku se každý rok věnuje Mezinárodní den spánku 19. března, narkolepsii Evropský den narkolepsie o den dříve.

Zdroje: ČTK