Dnes je sobota 19. června 2021., Svátek má Leoš
Počasí dnes 33°C Místy bouřky

Zhruba dvě třetiny kuřáků se nedožijí 80 let

Zhruba dvě třetiny kuřáků se nedožijí 80 let
Kuřáci (ilustrační foto) | zdroj: ThinkStock

Škodlivost kouření tabáku pro lidské zdraví je široce známá. Nová americká studie nyní přinesla konkrétní čísla týkající se pravděpodobnosti dožití se vysokého věku u kuřáků. Podle nich si člověk může život prodloužit o mnoho let, pokud s kouřením skončí včas. Na svých stránkách o tom informoval dánský deník Politiken.

Výsledky studie vycházejí z údajů zaznamenaných mezi lety 1997-2004 a byly nedávno publikovány v New England Journal of Medicine. Vědci na jejich základě vyhodnotili, že kouření průměrně zkracuje život o 11 let ženám kuřačkám a o 12 let mužům kuřákům v porovnání s těmi, kteří nikdy nekouřili. Oproti nim se pak také věku přes 80 let mezi kuřáky dožije jen menší procento lidí – 38 % žen a 26 % mužů.

Pokud se však kuřákům podaří svůj návyk opustit včas, mohou svůj nepříznivý osud v tomto směru ještě poměrně úspěšně zvrátit. Přestože zde jednoznačně platí pravidlo čím dříve, tím lépe, za důležitou věkovou hranici k odložení cigaret udávají vědci dosažení čtyřicátého věku života.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,500 25,600
USD 21,510 21,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma