USA vyráží do boje s dětskou obezitou

- Zdraví autor: red

Hospodářské pobídky pro vznik prodejen levného jídla by měly v USA pomoci v boji proti dětské obezitě. Podle agentury Reuters je to jedno ze 70 opatření s tímto cílem, které dnes představil zvláštní vládní výbor.

Dále navrhuje zohlednit prevenci proti dětské nadváze při určování výše zdravotní pojistky. Naopak se nepočítá s případným zdaněním sladkostí a limonád.
"Účinné nástroje pro podporu zdravého stravování a aktivního života jsou dosažitelné. Nyní musíme nápady převést do praxe," uvádí zpráva výboru.

Odborníci nicméně nedoporučili zdanit potraviny s vysokým obsahem cukru. Podobné opatření sice zavedla řada amerických států, podle znalců ale mají dopad jen na zvýšení příjmů státních rozpočtů. Žádný úbytek obézních dětí se totiž v souvislosti se zdaněním nepodařilo zaznamenat.

Americký prezident Barack Obama v únoru sestavil tým specialistů, kteří měli přinést návrhy na omezení dětské obezity. Tu Obama označil za národní zdravotní krizi. Šestina amerických dětí má nadváhu nebo je obézní, mezi dospělými jsou to dokonce dvě třetiny Američanů.

Zdravotnické náklady přímo spojené s nadváhou dosahují v USA ročně 150 miliard dolarů (tří bilionů korun). Obézním lidem ve větší míře hrozí, že se u nich objeví nemoci srdce, cukrovka nebo rakovina.

K boji proti dětské obezitě vyzvali v uplynulých týdnech vládu i Kongres také vysloužilí američtí generálové. Podle nich obezita ohrožuje i národní bezpečnost USA, protože armáda musí ze zdravotních důvodů odmítat příliš tlusté rekruty.

Tagy: děti USA obezita

Zdroje: ČTK