Šetření může být chic

- Ženy autor: red

Vypadá to nepravděpodobně: vůbec poprvé se v jednom z předních kulinářských průvodců objevila zmínka o bistru, kde se prodává pita a falafel.

GaultMillau, jehož vliv je srovnatelný s Michelinem, dal sice restauraci Finjan jen 13 z 20 možných bodů, ale to, že ji vůbec zaznamenal, dokládá nový fenomén na kulinářské scéně: v Evropě neradostných hospodářských časů je prostota chic, napsala agentura AP.

Recese na kontinentu omezuje finanční možnosti a tvrdě doléhá na restauranty ohvězdičkované Michelinem. Evropané se obracejí k obyčejnější stravě, aby uspokojili své zhýčkané jazýčky.

Zvyšující se přitažlivost domáckých hospod a bister je další ukázka toho, jak hubenější peněženky přispívají v gastronomické oblasti k návratu k základům.

Svět trpí krizí

Útrata v belgických restauracích klesla loni o 11 procent. Letos se čeká pokles o další tři procenta. Ale letos se projevuje jasný rozdíl mezi kategoriemi: zatímco restaurace s útratou nad 35 eur (875 korun) na osobu čeká letos pokles návštěvnosti o sedm procent, do těch pod touto hranicí by mělo přijít o čtyři procenta lidí víc, řekl Gert Laurijssen ze studijní skupiny Foodstep.

Má to dokonce jméno - "bistronomie" - bistra zaměřená na hubenější gastronomii, řekl předseda restauratérské federace HoReCa Jan De Haes.

Pro některé gurmány je tento trend vítaným protipólem vyumělkovaného, občas hokuspokusnického vaření Ferrána Adriá, Hestona Blumenthala a dalších, kteří prozkoumávají nové kulinářské hranice s použitím "molekulární gastronomie", jež v posledních letech tak frčí.

Ve Finjanu nic takového není. Pita sendviče se servírují v papírových ubrouscích. A GaultMillau nic nenamítá.

"Jídlo je prosté, čisté a šťavnaté a má mnoho čistých příchutí. Proto jsme se rozhodli, že tato restaurace může - nebo musí - být do průvodce zařazena," řekl redaktor belgického vydání GaultMillau Philippe Limbourg.

"Děláme dobré věci"

Majitel restaurace Josef Chacham nikdy neusiloval o jiné kulinářské uznání, než je to, aby kšeft šel dobře, ale věděl, že na jeho podniku něco je, když k němu pořád po práci chodili kuchaři z okolí. "Oni tomu rozumí. Pro mě je to důkaz, že děláme dobré věci," řekl Chacham.

I nejlepší kuchaři chápou, že vítr se mění, zvlášť když jsou často první na řadě, kdo pocítí, když kapitáni průmyslu a další bohatí šéfové začnou být trochu lakotnější.

Geert Van Hecke, jeden z pouhých dvou belgických kuchařů, kteří mají v Michelinovi tři hvězdičky, si vzpomíná, že když byl kdysi v tehdy slavné restauraci Villa Lorraine, viděl tam najíždět vozy Rolls Royce k obědu a k večeři každý den. "Luxusní restaurace mají i teď klienty, ale ne jako před 35 lety," řekl.

Jeho tříhvězdičková restaurace Karmeliet je v historickém centru Brugg. Ale Van Hecke už začal velmi spoléhat na svůj přilehlý podnik Refter, který byl v letošním Michelinově průvodci označen za hospodu roku. Menu o třech chodech je tam za 35 eur. Denně tam přijde nějakých 120 návštěvníků, zatímco v hlavním podniku se situace stává obtížnou.

Van Hecke taky nic nenamítá proti náhlé slávě Finjanu. Pokud jsou výrobky vynikající, nemá s tím prý problém.

Neslavná pověst pita bister

Restaurace s pitou byly dosud vespod žebříčku. Často to byly nevábné, umaštěné podniky zaplavené oslepujícím světlem a servírující řezance masa suchého jako korek a politého průmyslově vyráběnou omáčkou.

Finjan to mění. Dokonce je v módní antverpské čtvrti ´t Zuid. GaultMillau se o něj začal zajímat, když zjistil, že tam často končívají kuchaři z okolních restaurací, aby si tam po práci dali jehněčí kebab.

Jeho majitele Chachama, Izraelce s rodinnými kořeny v Iráku, zařazení do GaultMillau ohromilo - o tomto průvodci předtím nikdy ani neslyšel.

"Pro mě to znamená ocenění, uznání práce, kterou jsem tady všecky ty roky dělal. Dobrá pita je dobrá kvalita. Není to blaf. Není to fast food," řekl.

Tagy: móda restaurace šetření

Zdroje: ČTK