Podzimní kurz zdraví a exotiky: V hlavní roli lahodná pitaya neboli ovoce draků

- Zdraví autor: Lucie Hyblerová

VIDEO. I přes to, že je léto nenávratně pryč a nepotřebujete zrovna „hubnout do plavek“, není důvod, proč svému tělu nedopřát laskavost. Pečujte o sebe se stejným zápalem jako v měsících sluníčka. Vyzrajte na podzimní chmury a přibírání na váze pestrým výběrem netradičního ovoce, které vám dodá zdraví a sílu nezbytnou pro přežití období tlustých svetrů a dotěrných viróz. 

Pitaya

Pitaya,zdroj: ThinkStock

Mandarinky, pomeranče, citrony – ano, vitaminová klasika. Co třeba letos vyzkoušet exotiku a nové chutě? Představujeme vám pitayu, tzv. dračí ovoce!

Co to vlastně pitaya je?

Pitaya, užívá se také název pitahaya, je plod několika variet kaktusů. Plody jsou bez ostnů, masité, oválné bobule; pokryté třírohými podlouhlými šupinami. Dosahují v průměru až 20 cm.

Díky malým černým semínků připomíná dužina kiwi. Semínka jsou jedlá. Dužina je nízkokalorická (36 kalorií na 100g). Pitaya obsahuje především vodu, množství vlákniny, vitaminu C a minerálů. Variety s červenou dužinou jsou bohaté na antioxidanty. Pitaya je důležitým zdrojem vápníku, karotenu, železa a riboflavinu. 

Na Tchaj-wanu používají diabetici dužinu dračího ovoce místo rýže. V zemích jihovýchodní Asie se pitaya používá jako lék při průjmových onemocněních.

Kdy je ovoce zralé a jak se skladuje?

Pitaya je zralá, když listeny zežloutnou. Uskladňuje se na chladném a suchém místě, dál od přímého tepla a slunečního záření.

Zemí původu těchto kaktusů je zřejmě Mexiko, Střední a Jižní Amerika. V Sonorské poušti (Nové Mexiko - USA) bývaly plody těchto kaktusů významným zdrojem potravy pro domorodé obyvatelstvo.

Nyní znáte všechno, co potřebujete vědět. Je ten správný čas vyrazit do obchodu a koupit si svou první podzimní pitayu.

Tagy: podzim péče ovoce

Zdroje: exoticke-ovoce.coajak.cz