Co je nejsladší? Spánek!

- Zdraví autor: red

Dlouhodobý spánkový deficit se prý nedá hned tak dohnat.

Podle lékařského časopisu Science Translational Medicine jedna noc kvalitního spánku člověka "nevyléčí" z dlouhodobého spánkového deficitu. K tomu je potřeba několik dní až týdnů. Vyčerpání z mnoha nocí bez dostatečného spánku se prý navíc kumuluje. "Nedostatek spánku během několika spánkových cyklů způsobuje, že se výkon výrazně zhoršuje každou další hodinu, kdy zůstaneme vzhůru," citovala agentura Reuters vedoucího týmu vědců, neurologa Daniela Cohena z Bostonu.

Jeho tým zkoumal skupinu devíti dobrovolníků, kteří se v nemocnici v průběhu téměř 40 dnů podrobili sérii testů. Ty ukázaly, že krátkodobý spánkový deficit lze dohnat jednorázovým desetihodinovým spánkem. Chronický spánkový dluh se prý ale nedá napravit ani pořádným spánkem v průběhu tří dnů. Lékaři ovšem stále nevědí, kolik dnů či týdnů je potřeba na to, aby lidé dlouhodobě chybějící spánek dohnali.

Dostačující spánek podle vědců trvá průměrně osm hodin. Akutní spánkový deficit člověka ohrožuje po 24 hodinách beze spánku. Na chronický spánkový dluh si člověk zadělá, pokud spí opakovaně pouze čtyři až sedm hodin. "Lidé, kteří spí málo v průběhu pracovního týdne a snaží se to dohnat o víkendu, si možná neuvědomují, že si zadělávají na chronický spánkový dluh," uvedla spoluautorka studie Elizabeth Klermanová. Podle ní se to může nebezpečně projevit v okamžiku, kdy tito lidé potřebují zůstat dlouho vzhůru nebo být čilí třeba při řízení automobilu.

Jak se spí v Evropě?
Během loňského roku provedla společnost Lundbeck průzkum poruch spánku v Evropě.
Z výsledků studie zveřejněné na www.dobry-spanek.cz vyplývá , že:
• Evropské ženy trpí více spánkovými poruchami než muži.
• Nejvíce poruch spánku se vyskytuje u dospělých Poláků. 76 % z nich uvedlo nějakou poruchu v posledních dvanácti měsících.
• Nejlépe jsou na tom naopak Britové, těch poruchami spánku v posledním roce trpělo pouze 57 %.
• Nejvíce žen trpí poruchami spánku v České republice (84 %), mužů v Portugalsku (70 %).

Dopad poruch spánku na každodenní činnosti
• Každý pátý Evropan si stěžoval na pokles pracovní výkonnosti druhý den po probdělé noci.
• Němečtí respondenti trpící poruchami spánku si nejvíce ze všech Evropanů stěžovali na pokles výkonnosti druhý pracovní den. Nejméně se naopak nedostatek spánku podepsal na výkonnosti Francouzů.
• Téměř polovina respondentů uvedla, že po nevyspání se chovala podrážděně ke svým přátelům, kolegům nebo členům rodiny.
• Polovina respondentů s poruchou spánku uvedla, že se po nevyspání špatně koncentruje, třetina pak trpěla zvýšenou zapomnětlivostí.
• Tři čtvrtiny Evropanů se po nevyspání cítily úplně bez energie a chuti do života.
Problémy si Evropané nechávají pro sebe
• 66 % respondentů uvedlo nějakou poruchu spánku v uplynulých 12 měsících, pouze 19 % ale vyhledalo lékařskou pomoc.
• Pouhých 10 % pak užívalo léky předepsané lékařem.
• Nejvíce respondentů řešilo své problémy konzumací alkoholu ve Velké Británii.

Tagy: spánek

Zdroje: ČTK