Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Zemřel vynálezce receptu na kuře tikka masala

Zemřel vynálezce receptu na kuře tikka masala
Ali Ahmed Aslam | zdroj: Profimedia

Ve Skotsku ve věku 77 let zemřel šéfkuchař Ali Ahmed Aslam, který pravděpodobně vymyslel recept na oblíbené indické kuře tikka masala. Vynález tohoto pokrmu si ovšem nárokuje řada britských restaurací.

Brit pákistánského původu Aslam kdysi v rozhovoru pro agenturu AFP vysvětlil, že recept na kuře tikka masala vytvořil v 70. letech, když se ho zákazník zeptal, jestli existuje způsob, jak připravit kuře tikka méně suché. Aslamovým řešením bylo přidat krémovou rajčatovou omáčku, informoval britský The Guardian.

„Kuře tikka masala bylo vynalezeno v této restauraci. Dělali jsme kuře tikka a jednoho dne nám zákazník řekl: ‚Dal bych si k tomu nějakou omáčku, tohle je trochu suché.‘ Tak jsme si řekli, že bychom měli kuře raději připravit s nějakou omáčkou,“ vzpomínal Aslam.

„Od té doby jsme vařili kuře tikka s omáčkou, která obsahuje jogurt, smetanu, koření. Je to jídlo připravené podle chutí našich zákazníků. Obvykle si nedají ostré kari - proto ho vaříme s jogurtem a smetanou,“ vysvětlil šéfkuchař.

Aslam se narodil v Pákistánu a jako malý chlapec se s rodinou přestěhoval do Glasgow, kde si v roce 1964 otevřel restauraci Shish Mahal. Podle příspěvku na sociálních sítích byl ženatý a měl pět dětí.

Úmrtí šéfkuchaře v pondělí oznámila jeho restaurace, která byla na 48 hodin uzavřena na znamení úcty. „Všichni jsme naprosto zdrceni a máme zlomené srdce,“ uvedl podnik.

V roce 2009 někdejší labouristický poslanec Mohammad Sarwar vyzval k tomu, aby bylo Glasgow oficiálně uznáno jako domov kuřete tikka masala. Zasazoval se o to, aby město získalo status evropsky chráněného zeměpisného označení (CHZO) pro toto kari, a předložil v Dolní sněmovně návrh na předčasné schválení. Žádost však byla neúspěšná, protože k vynálezu tohoto oblíbeného pokrmu se hlásí i řada dalších podniků ve Spojeném království.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 7.2.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,780 23,900
USD 22,170 22,350
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma