Dnes je středa 6. července 2022.
Počasí dnes 16°C Dešťové přeháňky

Sušením prádla doma můžete ohrožovat své zdraví

Sušením prádla doma můžete ohrožovat své zdraví
Sušení prádla (ilustrační foto) | zdroj: tisková zpráva

Z nově zveřejněného výzkumu vyplývá, že v mnoha domácnostech tolik běžné sušení prádla v obývacích pokojích nebo v ložnicích může přivodit nemalé zdravotní komplikace. Zejména lidem se sklony k astmatu, senné rýmě nebo jiným alergiím.

Výsledky výzkumu provedeného na půdě Mackintosh School of Architecture, o kterých informovala na svých stránkách BBC, totiž prokázaly, že zvýšená vlhkost vzduchu v obytných prostorách způsobená právě sušením prádla může mít nezanedbatelný vliv na lidské zdraví. Vědci ve své zprávě uvedli, že lidé si ve většině případů ani neuvědomují, kolik vody se do vzduchu z mokrého prádla vypaří – z jedné pračky vypraného prádla to ale mohou být až dva litry.

Výzkum byl proveden ve stovce britských domácností a ze získaných údajů vyšlo najevo, že v 75 % z nich byl stupeň vlhkosti vzduchu tak vysoký, že vedl ke zvýšené pravděpodobnosti výskytu roztočů. Podobná souvislost se týkala i výskytu plísňových výtrusů ve vzduchu. Ve čtvrtině zkoumaných domů pak byla nalezeny i zárodky určitého druhu plísně, která je původcem plicních infekcí u lidí se sníženou imunitou.

Kromě toho, že výzkum prokázal vliv sušení prádla v domácnostech na lidské zdraví, poukázal také na možné řešení tohoto problému. Podle vědců za ním stojí především nedostatek míst speciálně vyčleněných pro sušení prádla ve většině starších budov, a vyzvali proto dnešní stavitele, aby v budoucnu při projektování domů pamatovali i na nezávisle vytápěné a odvětrávané místnosti určené výhradně pro sušení prádla.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma