Rakovina: pomůže papája?

- Zdraví autor: red

Výtažky z listů papáji (Carica papaya) a papájový čaj mají pozoruhodné protirakovinné účinky na celou škálu nádorů.

K tomu zjištění došel výzkumník z Floridské univerzity Nam Dang a jeho kolegové z Japonska, kteří svým zkoumáním potvrdili víru udržovanou v řadě folklórních tradic, píše agentura AFP. Ve zprávě zveřejněné v časopise Journal of Ethnopharmacology zdokumentovali vědci protirakovinné účinky papáji proti nádorům na děložním čípku, prsu, játrech, plících a slinivce.

Vědci použili extrakt vyrobený ze sušených listů papáji a prokázali, že podporuje produkci klíčových signálních molekul zvaných cytokiny typu Th1, které pomáhají regulovat imunitní systém. To by mohlo vést k terapeutické léčbě, která využívá imunitní systém k boji proti rakovině, uvádí zpráva.

Papája je v mnoha částech světa a především v Asii využívána jako tradiční lék proti celé škále nemocí. Výsledky výzkumu podle Denga odpovídají zkušenostem původních obyvatel v Austrálii i jeho rodném Vietnamu.

Výtažek z papáji nemá žádné toxické účinky na normální buňky, čímž se vyhýbá běžnému vedlejšímu efektu mnoha léků proti rakovině. Vědci vystavili deset různých typů rakovinných buněčných kultur působení extraktu z papájových listů o čtyřech různých koncentracích a měřili účinek po 24 hodinách. U všech kultur papája zpomalila růst nádorů.

Papája (původ slova ze španělštiny) jsou plody papáji melounové (Carica papaya), která pochází z Jižní Ameriky a vzrůstem může dosáhnout až výšky 10 m. Protáhlé oválné duté plody papáji dorůstají délky až osmdesáti centimetrů a váhy až devíti kilogramů, vyvážejí se však plody pouze o váze 400—1000 gramů. Papája obsahuje vitaminy A, B i C a velké množství vápníku. V období těhotenství a kojení se toto ovoce nedoporučuje. (zdroj: Wikipedie)

Tagy: rakovina

Zdroje: ČTK