Klíšťata loni nakazila nejvíce lidí v jižních Čechách

- Zdraví autor: red

Klíšťovou encefalitidou se loni v Česku nakazilo nejvíce lidí v jižních Čechách, které dlouhodobě patří k největším přírodním ohniskům nákazy v Evropě. Léčilo se s ní 147 pacientů, což je 18 procent z celkového množství infikovaných v Česku.

Jihočeši přitom nejzodpovědněji v zemi přistupují k prevenci, zhruba 30 procent se jich nechává v posledních letech očkovat, přičemž průměr v ČR je pouhých 16 procent. Je to ale stále málo, třeba v Rakousku jde na očkování 88 procent lidí, řekla dnes novinářům epidemioložka Ludmila Sattranová. "Dlouhodobě se daří snížit počet infekcí klíšťovou encefalitidou u dětí, starší lidé se ale očkovat nedávají. V nemocnici se stále častěji setkáváme s poměrně závažným průběhem onemocnění u lidí starších 50 let. S narůstajícím věkem jsou přitom častější trvalé následky, které dokážou zcela změnit kvalitu života," říká  primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík.

Právě lidé od 50 do 65 let tvoří třetinu celkově nakažených pacientů. Za posledních deset let jich v kraji onemocnělo 331, zatímco třeba dětí do čtyř let 14.  S očkováním by dnes neváhal František Vogl z Českých Budějovic, který ve svých 43 letech strávil šest týdnů na infekčním oddělení. Encefalitida mu poškodila ramenní pletence a zádová svalstva, potíže má dodnes. Každoročně na encefalitidu v zemi zemře do pěti lidí. Loni to byli dva muži nad 55 let.

Ohniska nákazy, která vykazují každoročně minimálně 50 infikovaných lidí, jsou již ve třech čtvrtinách republiky. Místa jako Jihočeský kraj, Vysočina a Moravskoslezský kraj jsou dlouhodobě považována za oblasti s největším výskytem infikovaných klíšťat. V posledních letech se posouvají i do větších nadmořských výšek. Dá se říct, že celá ČR je endemickou oblastí.  "Na vysokém výskytu klíšťové encefalitidy v jižních Čechách má velký podíl i skutečnost, že region je vyhledávaným rekreačním místem, řada lidí si odsud jako nepříjemný suvenýr přiváží i onemocnění encefalitidou," uvedla Sattranová. Lidé směřující na dovolenou do jižních Čech by se měli nechat včas očkovat, podobně jako lidé cestující do tropů.

Léčba klíšťové encefalitidy není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty.

Základní očkování se skládá ze tří dávek, druhá se aplikuje po první zhruba za měsíc. Chrání člověka na jednu sezonu. Potom zhruba za pět až devět měsíců následuje dávka třetí, jež navodí ochranu na tři roky. Další dávkou se ochrana prodlouží na tři až pět let. Jedna dávka stojí zhruba 650 korun. Nejlepším obdobím na očkování je zima.

Pro více informací o závažnosti a prevenci tohoto onemocnění, navštivte stránky www.klistova-encefalitida.cz. Zde mimo ucelených informací najdete i příběhy pacientů, kteří tuto nemoc prodělali.

Tagy: klíšťata

Zdroje: ČTK