První úspěšná transplantace ledviny byla provedena před 60 lety

- Zdraví autor: red

První úspěšnou transplantaci ledviny člověku provedl americký chirurg Richard Lawler před 60 lety, 17. června 1950, v chicagské nemocnici. Během pouhých 45 minut voperoval Ruth Tuckerové ledvinu mrtvé ženy.

Za měsíc byla pacientka propuštěna do domácího ošetřování. V dubnu 1951 se ale musela do nemocnice vrátit, protože její ledvina produkovala stále méně moči. Při nové operaci Lawler objevil mrtvou tkáň, která znamenala odmítnutí implantátu organismem. Přesto první pacientka s transplantovanou ledvinou žila dalších pět let.

První úspěšnou transplantaci ledviny mezi jednovaječnými dvojčaty provedli bostonští specialisté Joseph Murray a John Merrill v prosinci 1954, první transplantaci mezi geneticky odlišnými jedinci provedl Joseph Murray v lednu 1959 a v roce 1962 byla provedena první transplantace mezi nepříbuznými dárci. Některé prameny uvádějí, že vůbec první transplantaci ledviny provedl v roce 1936 ruský lékař Sergej Voronov, pacientka ale po dvou dnech zemřela.

První transplantace ledviny v Československu byla provedena 23. listopadu 1961 ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, pacientka ale zemřela po 16 dnech na infekci. První úspěšná transplantace ledviny, po které žil pacient s transplantovaným orgánem tři roky, se v Československu uskutečnila v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) 21. března 1966.

Tagy: ledviny

Zdroje: ČTK