Pekárny zítřka: Vynalézavý Francouz provozuje automaty na čerstvé bagety

- Kuriozity autor: Danica Klein

Základem pověstné francouzské gastronomie jsou křupavé a voňavé bagety. Sehnat je ale v této podobě večer, o svátcích nebo třeba v srpnu, kdy je většina z 33.000 pekáren zavřená, není snadné. Pekař ze severní Francie Jean-Louis Hecht se rozhodl tuto vadu napravit.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Hecht hodlá automaty zavést ve velkém nejen v Paříži, ale i ve zbytku Evropy a možná i v USA.

Pečivo za euro

Kdo se nepřipojí, toho zruinuje. Zatím si je možné bagetu z jeho automatů koupit jedině na jednom místě v Paříži a pak ve městě Hombourg-Haut na severu Francie. Stroj uchopí částečně předvařené pečivo, dopeče ho a v několika vteřinách vydá za jedno euro zákazníkovi.

Francouzi zůstávají navzdory rychle přibývajícím jídelnám rychlého občerstvení bagetám věrní. Konzumují je mazané máslem a marmeládou k snídani a často taky jako přílohu k dalším jídlům.

Vlivem francouzského životního rytmu ale mnoho pekáren v menších městech nebo klidnějších částech metropole zavírá v poledne a není v provozu ani po dobu letních dovolených. Obchodů s večerním provozem je málo a ty nemnohé jsou považovány za zdroj pouze nekvalitního chleba, který nemůže s lahůdkami z pekáren soutěžit.

Na tuto slabinu trhu Hecht vsadil. Začal s automaty už před dvěma lety, ale narazil na technické problémy. Jeden portugalský inženýr mu je pomohl vyřešit a Hecht mohl v lednu v Hombourgu-Hautu otevřít automat nové generace. Začátkem roku v něm prodal 1600 baget, v červenci téměř 4500. Jestliže zájem neopadne, bude investovaných 50.000 eur (1,2 milionu korun) rychle splaceno.

Revoluce

"Když každý den prodáte 100 baget, máte úžasných 33 procent zisku," řekl Hecht. Automat na severu Paříže otevřel v červenci.

Nápad za ním přišel spolu s jeho zákazníky. Jako většina pekařů bydlel i on v patře nad svou pekárnou. Často u jeho dveří klepali lidé po pracovní době, aby si vyžebrali čerstvý chleba.

"Manželka žehrala, že nikdy nebudeme mít klid, tak jsme řekl, že dáme před dům automat a bude to," vzpomíná Hecht. Výdejny podle něj vnesou revoluci do života pekařů, zvyklých nyní vstávat před rozedněním, aby stihli upéct ranní dávku baget.

V automatech se používá technologie podobná té, jakou využívají pekárny potravinových řetězců. Veky nejdou do pekárny syrové, jako je tomu v tradičních pekárnách, nýbrž předvařené. Dle Hechta je to dobrý kompromis. Do chlazené části jeho automatu se vejde 120 baget.

Zákazník zatím nemá na výběr. Stroj vydává jediný produkt, totiž veku, která je ve srovnání s tradiční bagetou tužší, ale zároveň křupavější. Vše, co se neprodá, je po 72 hodinách vyhozeno.

Francouzi jsou skeptičtí

Hechtovy automaty kvalitou překonávají všechny dosavadní pokusy o automatické pekárny. Ty zkrachovaly vždy na nezájmu zákazníků o vlhký a studený produkt. 
Zatímco v redakci AP se bagetám z automatu dostalo příznivého hodnocení, Francouzi zůstávají skeptičtí.

"Pro mne to není domácí chleba. Není uhněten a upečen v momentě prodeje, jak to má být, ale je ze stroje. Nemyslím si, že si udrží chuť po delší čas. Snad 15 minut, ale ne několik hodin," tvrdí Marc Nexhip ze svazu pařížských pekařů. Jenomže bagetu z automatu ještě neochutnal.

S chlebem to bude totéž

"Ujde to, ale není to totéž jako čerstvý chleba. Je hotový za pět vteřin, což vyvolává určité pochyby," řekla farmaceutická technička Tiphaine Athová, která si koupila v Paříži bagetu z automatu k obědu.

Hecht ale na mysli neklesá: "Je to stejné jako s bankovními automaty. Lidé dřív taky stále chodili k přepážkám, teď už používají automaty všichni. S chlebem to bude totéž - teď všichni chodí k pekaři, zítra poběží k automatu."

Tagy: Francie jídlo

Zdroje: ČTK