Nevěra zničí nejvíce manželství

- Vztahy autor: Nikola Velvarská

Za nejčastější důvod rozvodu lidé považují nevěru a finanční problémy. Tři čtvrtiny si myslí, že manželské neshody není nutno za každou cenu řešit rozvodem. Více než polovina dotázaných uvedla, že by v případě rozvodu souhlasila se střídavou péčí o děti.

Za nejčastější důvod rozvodu dotázaní označili nevěru, tento názor zastává 20,5 procenta účastníků průzkumu. Dalšími častými důvody jsou podle výsledků zkoumání finanční problémy, k nimž se přiklonilo 18,6 procenta lidí, podle 16,4 procenta je to rozdílnost povah, podle 9,1 procenta stereotyp ve vztahu. Méně než deset procent označilo za důvod k rozpadu manželství také partnerskou nedůvěru, alkohol, násilí a neshody v sexu.

Téměř 75 procent lidí uvedlo, že manželské neshody není nutno za každou cenu řešit rozvodem, zejména pokud má pár nezletilé děti. Podle 86 procent by rozvodu v mnoha případech zabránil dostatek tolerance a vzájemného pochopení. Se střídavou péčí o dítě by po rozvodu souhlasilo 54 procent respondentů.

V Česku se rozvede asi polovina manželství

Názor, že rozvodů v Česku stále přibývá, zastává 70,4 procenta lidí, 15,1 procenta si myslí, že manželství končících rozvodem je stále stejně, 3,1 procenta se domnívá, že rozvodovost se zmenšuje. Podle údajů Českého statistického úřadu se loni počet rozvodů meziročně snížil, manželství ukončilo o 2700 párů méně než v roce 2010. Ze statistik také vyplývá, že se v České republice rozvádí zhruba polovina manželství. V poslední době prý přitom roste počet případů, kdy se k rozvodu rozhodnou i lidé, kteří v manželství žijí desítky let.

Internetový průzkum se uskutečnil od 17. do 20. března, zúčastnilo se jej 9395 lidí ve věku od 18 až 69 let.

Vyplývá to z aktuálního internetového průzkumu společnosti SANEP.

Tagy: nevěra manželství pruzkum rozvody

Zdroje: ČTK