Není salát jako salát aneb přehlídka druhů listových salátů
Letní měsíce jsou spojeny s lehkým stravováním. Není nad pojídání křupavého listového salátu na břehu rybníka nebo na venkovním pikniku s přáteli. Saláty nejen že skvěle chutnají, ale také jsou zdravé. Abyste se v jednotlivých druzích salátů vyznali, začtěte se do následujících řádků.
Ledový salát
Ledový salát byl vyšlechtěný koncem 19. století v Kalifornii, patří mezi hlávkové saláty. Svůj název ledový získal podle lesklého a skelného povrchu listů, které vypadají jako zkřehlé mrazem. Relativně tvrdá hlávka připomíná zelí, je celkem velká a těžká. Listy jsou okrouhlé a leží těsně na sobě a jsou velmi křehké. Okrajové listy jsou zelenější, směrem ke středu hlávky jsou bílé a ještě více křehké. Salát není náročný na skladování. Výhodou je jeho mimořádná trvanlivost, navíc je odolný vůči vyšším teplotám i suchu, nevadne. V lednici vydrží 1 – 2 týdny, lze z něho postupně odlamovat jednotlivé listy. Při nákupu musíme dávat pozor na zbarvení košťálu. Hnědé zabarvení košťálu značí, že salát už není čerstvý.
Rukola
Roketa setá neboli rukola je rostlina hojně pěstovaná jako listová zelenina. Má lehce hořkou nakyslou chuť. Používá se do salátů a polévek či jako ozdobná zeleň na různá složitější jídla či chlebíčky. Jelikož je nenáročná na pěstování a odolná vůči mrazu, není problém si ji v českých podmínkách doma vypěstovat čerstvou i na Silvestra. Má vysoký obsah vitamínu C a přispívá ke zvýšení chuti k jídlu, prospívá játrům a čistí krev.
Čekanka listová
Čekanka listová je listová dvouletá zelenina, která vytváří v prvním roce řepovitý kořen a listovou růžici, spadá do čeledi hvězdnicovité. Pěstuje se pro tzv. čekankové puky, které jsou dnes k dostání prakticky ve všech supermarketech a jsou výbornou přísadou do zeleninových salátů. Mimo použití čerstvé čekanky je možné ji i tepelně upravovat jako ostatní, známější druhy zeleniny.
Hlávkový salát
Hlávkový salát patří k nejstarším pěstovaným druhům zelené listové zeleniny. Konzumní částí rostliny jsou listy. Salát ze Středomoří k nám dovezli mniši a pěstovali ho v klášterních zahradách. Hlavním důvodem byla víra, že salát pomáhá překonávat pohlavní pud a nečisté myšlenky. Hlávkový salát má skvělou chuť, vysokou biologickou hodnotu, je snadno stravitelný. Tato zelenina bývá nejčastěji konzumována syrová, a to samotná jako příloha nebo v různých salátech. V prvních jarních měsících je to především křehký salát, později je vystřídán jarním a letním. Právě na jaře se stává silným bojovníkem proti jarní únavě. Komplex přírodních látek v salátu má protikřečové a tišící účinky. Pravidelná konzumace salátu posiluje imunitní systém a může snížit i riziko rakoviny.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,260 | 25,380 |
USD | 24,060 | 24,240 |