Muži chodí do hospod, ženy do kaváren

- Kuriozity autor: Danica Klein

Ačkoliv Češi v posledních letech omezují pití piva, dávají především muži stále přednost návštěvě hospody či pivnice před jiným gastronomickým zařízením. Ženy jsou mnohem variabilnější, nejraději chodí do restaurací, častěji než muži ale i do kaváren, vináren a cukráren. Celá čtvrtina žen však do pohostinských podniků nechodí vůbec.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Klasické restaurace navštěvuje téměř čtvrtina žen a skoro pětina mužů. Avšak skoro 40 procent mužů chodí do hospod a pivnic a desetina i do stylových pivních restaurací. Pouze desetina žen občas zajde do hospody, pivnice či stylové pivní restaurace.

Ženy mnohem častěji než muže přiláká restaurace se zahraniční kuchyní, vinárna, cukrárna a především kavárna. "Od roku 2004 nedošlo v preferencích jednotlivých typu gastronomických zařízení k dramatickým posunům, a to ani mezi muži, ani mezi ženami; snad jen s tou výjimkou, že žen, které nechodí nikam, postupně ubývá, a to zejména mezi ročníky nad 45 let," dodal CVVM.

Z hlediska věku se podle CVVM rýsuje trend u nejmladší generace preferovat stále častěji bary nebo kavárny, a to zejména na úkor restaurací. Především muži mezi 30 a 44 lety pomalu v průběhu let opouštějí klasické hospody a pivnice a stále častěji je nahrazují návštěvami stylových pivních restaurací. Oproti tomu starší muži zůstávají věrní klasickým hospodám.

Nejsilnějším motivem jít do podniku je podle průzkumu záměr setkat se s přáteli a známými a druhým pobavit se, zlepšit si náladu. "Nepřekvapuje, že role stravování jakožto nejčastějšího důvodu pro jejich návštěvu je zdůrazněna u restaurací, ať už klasických nebo těch nabízejících zahraniční kuchyni, jako jsou pizzerie, čínské restaurace apod.," dodalo CVVM.

Tagy: Češi restaurace pruzkum hospoda kavárna

Zdroje: ČTK