Dnes je sobota 13. srpna 2022., Svátek má Alena
Počasí dnes 25°C Dešťové přeháňky

Křehká intimní rovnováha

Křehká intimní rovnováha
zdroj: tisková zpráva

Poševní infekce je vůbec nejčastějším ženským onemocněním. Aspoň jednou za život ji prodělá pětaosmdesát procent žen.

Intimní mikrosvět pochvy je totiž lehce zranitelný. Celkem snadno se v křehkém ekosystému naruší rovnováha mezi mikroorganismy, které zde žijí, a poševní sliznicí. A v takovém případě bývá velice často nepříjemný zdravotní problém na světě.

Když obrana selže
Správnou rovnováhu zde hlídají především mléčné bakterie, které udržují kyselost pochvy. A právě kyselé prostředí je zárukou toho, že se nepřemnoží patogenní bakterie. Za určitých okolností ovšem obranná linie selže. „Příčinou poševních zánětů obvykle bývají špatné hygienické návyky, zejména nedostatečné mytí zevního genitálu,“ říká pražská gynekoložka Alexandra Stará. Také nadměrná hygiena může však podle slov paní doktorky paradoxně poševní ekosystém poškodit a někdy tak zavinit onemocnění. Žena v takovou chvíli pociťuje nepříjemné svědění, či pálení. Mívá bolesti při močení nebo pohlavním styku. Leckdy je patrné také zarudnutí pochvy a zevního genitálu.

Záludné kvasinky
Nejčastějším druhem poševní infekce bývá kvasinkový zánět, neboli vaginální mykóza. U poloviny pacientek se objevuje dokonce opakovaně, pět procent jí trpí chronicky. Toto onemocnění přitom postihuje mladé dívky stejně tak jako zralé ženy po menopauze. Nejčastěji však mívá políčeno na nastávající maminky. „Zvýšená hladina ženského pohlavního hormonu estrogenu v těhotenství zvyšuje pravděpodobnost vaginální mykózy,“ uvádí doktorka Stará. Opakovaná infekce může zprostředkovaně ovlivnit i zdraví dítěte, proto by ženy v této situaci neměly dlouho otálet s návštěvou lékaře.

Pozor na antibiotika
Vlivů, které působí na poševní ekosystém, je ovšem mnohem víc. S jeho rovnováhou mohou nepříznivě „zahýbat“ nejen hormonální vlivy, ale i stravovací návyky či způsob oblékání. Hodně záleží také na zdravotním stavu ženy a kvalitě jejího imunitního systému. Někdy může problémy způsobit i „obyčejná“ angína, na kterou pacientce lékař předepíše antibiotika. Tyto preparáty sice působí proti příčině nemoci, zároveň však likvidují i některé mikroorganismy, jež udržují zdravé prostředí uvnitř pochvy. Pokud je tedy žena náchylná k vaginálním mykózám, měla by na to svého praktického lékaře upozornit dřív, než jí vystaví recept na antibiotika. Může jí totiž předepsat nebo doporučit vhodnou preventivní kúru.

Jak posílit obrannou linii?
Pokud chceme zabránit vzniku onemocnění, měly bychom především vylepšit životní styl.
· Dopřát si dostatek mléčných výrobků s živými kulturami mléčných bakterií
· V lékárnách se dají koupit i sušené kmeny těchto bakterií v tabletách k vaginálnímu i ústnímu podání.
· Při mytí by ženy měly používat nedráždivé (neparfemované) mycí prostředky. Dostatečný je už i výběr speciálních přípravků k osobní intimní hygieně.
· Po důkladném omytí intimních partií je velice důležité i následné otření do sucha
· Pokud patříte k ženám, které trpí opakovanými vaginálními mykózami, pak by ve vaší kosmetické taštičce neměl chybět lék (Gyno Pevaryl 150 a Gyno Pevaryl 150 combi pack), který je v lékárnách dostání bez lékařského předpisu a dokáže spolehlivě toto onemocnění zaléčit.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 13.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,340 24,420
USD 23,690 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma