Dnes je čtvrtek 3. dubna 2025., Svátek má Richard
Počasí dnes 3°C Jasno

Hrůzné dějiny krásy: Být raději mrtvá, nebo škaredá?

Hrůzné dějiny krásy: Být raději mrtvá, nebo škaredá?
Cate Blanchettová v roli královny Alžběty | zdroj: Profimedia

Hon za ideálem krásy je věčný a rozhodně ne vždy bezpečný. Opravdový zkrášlovací boom pro ženy všech vrstev sice začal relativně nedávno, historie kosmetiky užívané privilegovanými vrstvami je ovšem mnohem starší a také řádně bizarní. Lidé si totiž na sebe patlali, a vlastně dosud patlají, přípravky, jež sice napomáhají vytouženému vzhledu, ale zdraví rozhodně ne.

Největším zabijáckým "miláčkem" je v tomto ohledu bezpochyby olovo. Směsi s jeho přídavkem si na pleť nanášeli už starověcí Egypťané – kdo by neznal bustu krasavice Nefertiti. Olověné přísady byly oblíbené i mezi dámami v Římě, i v novověku. 

Milovnicí nezdravého, leč efektního make-upu byla například královna Alžběta I. Její image dotvářela tlustá vrstva takzvané Benátské běloby – tedy směsi olova a octa. Jedna z nejslavnějších panovnic historie prý dramatickou vizáží skrývala jizvy po neštovicích, což byla motivace i zástupů dalších nadšených uživatelek.

Po celá staletí navíc v Evropě hrála prim bledá, "aristokratická" pleť, takže o popularitu měla tato, z dnešního pohledu šílená, záležitost postaráno. Následky ovšem měly s líbezností společného pramálo. Olovo způsobovalo změny pigmentu pleti, plešatění, nespavost, nervové potíže či závažné poškození zubů. Stručně řečeno – chrup začal hnít. Což není pěkné ani trochu. 

Raně novověké dámy si, zvláště v Itálii, dávaly do očí také rulíkové kapky, jež rozšiřovaly zorničky a způsobovaly patrně něco, co by se dnes dalo nazvat "pohled postavičky z anime". Krasavice pak ale kvůli tomu moc dobře neviděly, trpěly citlivostí na světlo a stejně jako při hrátkách s olovem se pomalu trávily...

Ovšem neházejme to jen na dámy, make-up v minulosti, zvlášť v některých obdobích, s chutí užívali i muži

Příliš mladá na smrt 

Nejznámější obětí nezměrného užívání jedovaté kosmetiky je nicméně žena: Maria, hraběnka z Coventry. Dívka irského původu pocházející ze skromných poměrů se díky své kráse dostala až do šlechtických kruhů a v roce 1752 se jako devatenáctiletá provdala za hraběte z Coventry.

Maria se kvůli šminkám a touze "být in" dostávala i do křížku se svým manželem, a to už krátce po svatbě. Už při líbánkách v Paříži jí prý nechtěl povolit červený pudr, který byl v metropoli nad Seinou v té době tuze populární. Když prý pak jednou přišla k tabuli nalíčená nevhodným způsobem, popudila muže natolik, že jí její tvář začal otírat ubrouskem. 

Mary_Gunning,_Countess_of_Coventry Maria se kosmetikou otrávila | zdroj: Wikipedia.org

Doma v Londýně nicméně Maria patřila k vyhlášeným krasavicím a vzbuzovala tolik – často nechtěné – pozornosti, že nakonec potřebovala strážce.

Zbožňovala prý také těžký, v Londýně tehdy velice oblíbený, make-up, což se jí nakonec stalo osudným. Roku 1760, v pouhých 27 letech, zemřela na otravu krve a vstoupila do dějin jako žena, která předčasně zahynula kvůli touze být (ještě) krásnější. Zvlášť v 18. století však nebyla jediná... 

Najezte se pro krásu  

Olovo, rtuť a obzvlášť pak oblíbený pracovní nástroj všech travičů a traviček arsenik byly populární i v relativně "moderní" éře viktoriánské.

Na začátek nutno podotknout, že tato doba byla tak trochu paradoxní. Na jednu stranu byl, hlavně v jejích počátcích, u počestných dam měšťanských i šlechty preferován vzhled cudný a oproti minulým érám až konzervativní i co do oblékání.

Jen si porovnejte lehké empírové šaty s dekoltáží z počátku 19. století a (až ke krku) upjaté šaty, s brutální obručí a nepraktickou, těžkou sukní, jež, v podstatě cíleně, zamezovala ženě v pohodlnějším pohybu a nutila ji "držet" si lidi od těla. Ta tam byly napudrované paruky a falešně rudé líce.

Na šminky se v této éře jednoduše koukalo jako na něco, co je vyhrazeno dámám z polosvěta – tedy kurtizánám, herečkám a dalším ženštinám, na něž se hledělo skrz prsty, jejich slávě navzdory.

Na druhou stranu si však dámy, které na to měly, a stále častěji pak i ženy z bohatnoucích nižších kruhů, kosmetiku neodpustily, byť ji používaly spíš nenápadně. S blížícím se koncem století nicméně její popularita a též odvaha nositelek stoupala. A nejen v Evropě. Čímž se dostáváme k šminkám s výše zmíněnou, prudce jedovatou, přísadou.

Podíváme-li se třeba do zámoří, najdeme dobové americké inzeráty propagující oplatky s arsenikem, jež měly odstranit pihy, pupínky a další nehezká kožní znaménka. Arsenik jste si ovšem mohli dopřát i v mýdle, nebo "klasickém" pudru.

Ačkoliv byly smrtící účinky jedu v té době již dávno známé, některé dámy byly toho názoru "že troška přece neuškodí." Au. Nu a olovo či rtuť obsažená třeba v očních stínech, se těšily oblibě pořád. 

Barva, která (ne)stála za to 

Pořádné průšvihy se však nevyhnuly ani 20. století, kdy kosmetice propadly prakticky všechny vrstvy obyvatelstva. K popularitě make-upu přispělo například triumfální turné Ruského baletu v roce 1910 s jeho úžasnými kostýmy i výraznou vizáží tanečnic a tanečníků, a také rozmach filmu a kultu hvězd, pro které byl dramatický make-up neoddělitelnou součástí jejich vizáže nejen před kamerou.  

Pro úplné zobrazení rozklikněte Theda Bara a její dramatická vizáž ve snímku Carmen (1915) | zdroj: Profimedia

Vše jen završilo další uvolnění v poválečné éře a nástup rozmarných, výstředních dvacátých let, s krátce střiženými vlasy, červenou pusou a dlouhatánskými řasami. A právě řasenky, tedy jeden z jejich druhů, se počátkem 30. let dostal až k soudu. 

Kvůli maskaře značky Lash Lure totiž oslepla žena známá jako Mrs. Brown. Barvivo obsahovalo sloučeninu P-fenylendiamin. Žena si ji nanesla na čerstvě vytrhané obočí, díky čemuž prý v jejím těle propukla infekce s hrozivými následky. S potížemi se potýkaly i další ženy, podle některých údajů si maskara vyžádala i jednu oběť na životě.

Nutno podotknout, že v té době byl dohled nad prodávanou kosmetikou značně nedostatečný a právě i "případ Lash Lure" nakonec vedl k zpřísnění legislativy, byť až v roce 1938.

P-fenylendiamin se v kosmetice, konkrétně v barvách na vlasy, používá dodnes a není brán jako jed, ale jako alergen, před dvanácti lety byl dokonce vyhlášen "alergenem roku". V současnosti máme nicméně výrazně rozvinutější poznatky o alergiích i lepší prostředky k zažehnání případné reakce, než tomu bylo před více než 80 lety...

Radioaktivní paráda  

Další "peckou s velkým P" byly bezpochyby přípravky s porcí radioaktivity. Ve 30. letech tak značka Tho-Radia uvedla na trh celou řadu produktů, od rtěnek přes tvářenky až po krémy, obsahující radium a thorium. Doslova "za humny", tedy u našich německých sousedů, jste koupili i "obohacenou" pastu nebo čokoládu. 

Pro úplné zobrazení rozklikněte Tho-Radia, někdejší značka "speciální" kosmetiky | zdroj: fr.Wikipedia.org

Případ sám o sobě pak byl americký průmyslník a playboy Eben Byers, který pil po dobu několika let vysoce radioaktivní vodu prodávanou samozvaným doktorem-šarlatánem Williamem J. A. Bailyem. Byers chtěl původně vyléčit bolestivé následky zranění paže, jež utrpěl v roce 1927 a také prý podpořit své libido, nakonec ale skončil tak, že se prakticky rozpadl.

Počátkem 30. let bylo jeho tělo prorostlé zhoubným bujením, v lebce měl díry a lékaři mu museli odstranit velkou část spodní čelisti. Když roku 1932, v nedožitých 52 letech zemřel, oficiálně na "otravu radiem", musel být pochován v olověné rakvi...

Po jeho smrti vydal Wall Street Journal článek s titulkem Radioaktivní voda zabírala, dokud mu neodpadla čelist. Pseudodoktor, který se na celé tragédii podílel, nebyl nikdy souzen a později si dokonce založil firmu, v rámci níž prodával další radioaktivní vychytávky. I on nicméně nakonec podlehl rakovině, byť svého prominentního pacienta přežil o více než 17 let. Když bylo jeho tělo po necelých 20 letech exhumováno, bylo prý zpustošené radiací... 

Zajistit dětem 'lepší' budoucnost 

O látkách, které kosmetika obsahuje a mohou být potenciálně škodlivé, se živě diskutuje i v současnosti. Sem tam se dokonce objeví skandální odhalení ohledně překročeného limitu užití některých kontroverzních složek, včetně "starého známého" olova.

Právě tato debata z velké části vedla i k rozmachu různých druhů takzvaně přírodní kosmetiky či, v radikálnějších případech, "lesanské" metody no poo (v překladu bez s*aček), jejíž nejradikálnější uživatelky (a vlastně i uživatelé) si třeba vlasy místo šamponu myjí moukou či octem.  

Velice závažné téma, spojené s drsnou kritikou i snahou o osvětu nás ale vede zas k počátkům – tedy touze po co nejsvětlejší pleti. Ta se z euroamerického prostoru, jehož obyvatelé a obyvatelky si pro změnu ve 20. století prošli mánií opalování, přesunula do Afriky a Asie, kde točí kola miliardového byznysu. 

Právě v těchto zemích je světlejší odstín pokožky jednoznačným plusem. Je vnímám jako známka lepšího statusu člověka – nedře na slunci. Zároveň otevírá cestu k lepší práci partnerovi/partnerce. Prostředky, které jsou k dosažení "skvělého odstínu" užívány, si přitom mnohdy nezadají s ukrutností výše popisovaných hrůzných druhů kosmetiky.

Bělicí pasty a krémy často obsahují látku hydrochinon, jež odstraňuje zbarvení kůže, i další "starou známou" rtuť. Obě chemikálie způsobují těžké ekzémy, ničí kůži i vnitřní orgány. Nadměrné snížení melaninu pak jde ruku v ruce s rostoucím rizikem rakoviny kůže.

Pro úplné zobrazení rozklikněte Jeden ze způsobů bělení pleti | zdroj: Profimedia

Ač v některých zemích legislativa jedovatá zkrášlovadla zakazuje, jdou stále na odbyt a nedávno pročísla internet zpráva, že některé africké matky dokonce "bělí" své nenarozené děti.

Popularita "zesvětlování" dětí v děloze například v nedávné době zasáhla Ghanu, kde některé ženy v očekávání polykají do země pašované pilulky. Ty však mohou, opět, vážně poškodit plod a zdravotníci před nimi silně varují. 

V Africe i v Asii už několik let probíhají také kampaně propagující přirozený odstín obyvatel kůže ve stylu "černá je krásná", ve Vietnamu pak například odpor proti propagaci bělení vychází z některých subkultur mladých lidí.

Udržet si "zdravý" přístup ve světě, kde privilegovaní, ať už s dobrou "obyčejnou" prací nebo hvězdy šoubyznysu, mají kůži o několik odstínů světlejší, je pro mnohé zřejmě stále těžké. A snaží se tak připravit sobě a případně svým potomkům lepší budoucnost, byť je zároveň pomalu mrzačí nebo zabíjejí...

Zdroje:
Huffington Post, Vlastní, iO9, Wikipedia org., thecut.com, nationalgeographic.com, fiveminutehistory.com, Rozvojovka.cz

Předchozí článek

Skutečné Rusko: Jak je na tom dnes?

Následující článek

Co na nás chystá 'malý rakeťák' se 'senilním bláznem'?
Karolajn 11. října 2023

Pro mě je vzhled hodně důležitý 🙂 . Dneska už může být pomocí kosmetických přípravků každá holka pěkná 🙂 . Bez make-upu, řasenky, parfému, který mám z https://www.esensino.cz/ a pěkného oblečení nejdu ani vyvenčit psa 😃 . Někdo to možná nechápe, ale já se tak prostě pak cítím dobře 🙂 .

Zaprdenykalousekfuj 14. března 2018
Ještě,ze se toho nedožil M.Jackson))
což o to, radioaktivní 13. března 2018
kosmetika byla dobrovolná, ale oproti středověku jsme významně pokročili. Když je někdo nemocný například rakovinou, nedost natom, že má zdravotní problémy ale ještě mu systém radioaktivitu namísto opravdové léčby, vnucuje a ještě si zato režim nechá zaplatit ze zdravotního pojištění. To je pokrok......