Dnes je úterý 5. července 2022., Svátek má Cyril a Metoděj
Počasí dnes 26°C Dešťové přeháňky

Hormonální antikoncepce a negativní ovlivnění jaterní činnosti: mýtus nebo fakt?

Hormonální antikoncepce a negativní ovlivnění jaterní činnosti: mýtus nebo fakt?
zdroj: tisková zpráva

Zvýšení zátěže jater může vést ke zpomalenému metabolismu, který způsobuje, že tělo spaluje méně kalorií a hubnutí je tak obtížnější.

Mnohé ženy, které užívají nebo by chtěly užívat hormonální antikoncepci, mají obavy z negativního ovlivnění jaterní činnosti pilulkami. Měly by však vědět, že současné přípravky hormonální antikoncepce ovlivňují jaterní činnost tak nepatrně, že se to  ve výsledcích jaterních testů neprojevuje a játra nejsou pilulkami nijak zatížena nebo poškozována. Proto bylo v rámci sledování uživatelek hormonální antikoncepce od provádění jaterních testů již před několika lety upuštěno. Je dobré si uvědomit, že mnohá antibiotika (byť krátkodobě užívaná) podstatně zatěžují jaterní činnost, zvyšují činnost jaterních enzymů a časté zjištění „zvýšených jaterních testů“ u praktického lékaře souvisí právě s léčbou antibiotiky, nikoli s užíváním hormonální antikoncepce.

Náš způsob života ovlivňuje naše zdraví až ze 60%, dědičné faktory z 15%, sociální podmínky z 10%, kvalita zdravotní péče z 8% a klimatické podmínky ze 7%. Pokud se člověk chce ke svému tělu chovat dobře a dát mu potřebnou „péči", rozhodně tomu nejvíce napomůže zdravým způsobem života.

Pro ženy, které si přejí přiblížit se přirozeným pochodům ve svém  životním stylu , a přesto chtějí využívat benefity spolehlivé antikoncepce, se nově nabízí řešení: hormonální antikoncepce obsahující přirozený, tedy tělu vlastní estrogen (Qlaira). Organismus tím přijímá identický hormon, který si jinak jeho vaječníky produkují samy. Antikoncepce s přirozeným estrogenem ve srovnání s „klasickou“ kombinovanou antikoncepcí ovlivňuje jaterní činnost ještě méně, stejně tak má nižší vliv na tvorbu faktorů, které se podílejí na mechanismu srážlivosti krve.

Hromadění toxinů a solí v mezibuněčných prostorách jde ruku v ruce s nadměrným zadržováním vody v těle. Důsledkem toho se pak u žen vyskytuje nadýmání, otoky, bolest prsů, někdy střevní obtíže (průjem nebo zácpa), bolesti hlavy, a možný je také přírůstek tělesné hmotnosti. Obranou proti tomuto procesu je dodržování zásad zdravé výživy (omezení solení, pití kávy a sladkých limonád a konzumace sladkostí). Důležité je také dodržovat pitný režim – příjem alespoň 2,5 l tekutin za den, pohybová aktivita a pobyt na čerstvém vzduchu spolu s dostatkem spánku. Pokud budeme hledat antikoncepční přípravek, který by podpořil udržení zdravé metabolické rovnováhy organismu, vybereme kombinovanou antikoncepci obsahující drospirenon – hormon, který působí přímo proti nadměrnému zadržování vody v těle (Yaz, Yadine). Optimální efekt je umocněn u nízkohormonální antikoncepce i dávkovacím režimem 24+4 (24 účinných tablet + 4 placebové). Takové dávkování minimalizuje hormonální výkyvy v těle během cyklu a přispívá k subjektivně lepšímu psychickému rozpoložení ženy.

Zvýšené množství obsahu špatně nebo nedostatečně strávené potravy vede ke sníženému vstřebávání vitaminů a minerálů, k plynatosti, zácpě a zatížení krevního oběhu toxickými látkami. Důležitá je vyvážená strava obsahující dostatek minerálů, vitaminů a bílkovin, méně živočišných tuků a cukrů. Pestrou stravu obsahující dostatek ovoce a zeleniny je možné doplnit přiměřenou dávkou vitaminů, z nichž stále více nabývá na důležitosti kyselina listová. Působí příznivě jako antioxidant v buňkách, zlepšuje červený krevní obraz, zlepšuje parametry krevní srážlivosti. Pro těhotné je důležitá funkce kyseliny listové jako prevence rozštěpových vad u plodu.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma