Dnes je sobota 13. srpna 2022., Svátek má Alena
Počasí dnes 25°C Dešťové přeháňky

Zdravé srdce

Zdravé srdce
zdroj: tisková zpráva

Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili.

Životospráva  může zkrátit, ale i prodloužit a zkvalitnit život. Záleží jen na našem výběru.

Bez kyslíku to nejde
Srdce je pumpa, která nepřetržitě vhání krev do celého těla. Na rozdíl od nás si nemůže nikdy odpočinout. Dlouhodobé přetěžování srdce společně s dalšími rizikovými faktory může časem vést k srdečnímu selhání. Při tomto chronickém onemocnění srdce postupně ztrácí schopnost efektivně pumpovat krev. A orgány pak trpí nedostatkem kyslíku.

Každé kilo navíc srdci přidělává práci
I menší nadváha srdci škodí. Podle odborného serveru www.kardiochirurgie.cz  to dokazuje studie, která dvacet let sledovala přes 21 000 amerických lékařů. Jednoznačně prokázala, že riziko srdečního selhání roste úměrně s přibývajícími kily. Takže si svoji váhu hlídejte. V zájmu svém i svého srdce. Například u průměrného muže totiž zvyšuje každých 3,2 kilogramu nadváhy riziko srdečního selhání za dvacet let o 11 procent.

Na co si dát pozor?
Co srdci rozhodně neprospívá, je nevhodná strava. Častá konzumace tučných jídel a vajec zvyšuje riziko srdečního selhání o 8–20 procent. Podle vědců z z Univerzity z Texaského zdravotního centra v Houstonu každodenní podávání celozrnného pečiva naopak toto riziko snižuje o 7 procent.

Pozor na dostatek vitaminů
Vědci ve Spojených státech byli překvapeni, když zjistili, že i nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko srdečního selhání a cévních onemocnění. A to hlavně u obézních jedinců. U nich se totiž tento vitamin pravděpodobně ukládá do tukových buněk a jinde v organismu je ho tím pádem nedostatek.

Hýbejte se
Pohyb prospívá tělu i duchu. Děsí vás představa nekonečných hodin dřiny a potu? Nepodléhejte panice. I tělesná aktivita pouze 3× do měsíce může snížit riziko srdečního selhání až o 18 procent.

Říká se, že každý je svého štěstí strůjcem. Totéž se dá říct o zdraví. Medicína není všemocná a vše se nedá vyléčit pouze léky. Základem jste vy a vaše snaha. Ta nic nestojí a je bez předpisu.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 13.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,340 24,420
USD 23,690 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma