František: Papež, který si získal lidská srdce

- Celebrity autor: Jakub Konečný

Bezprostředně po svém nástupu do čela římskokatolické církve se papež František stal do jisté míry úchvatným úkazem, který dal jeho velmi konzervativní instituci naději na vylepšení reputace, pošramocené sérií skandálů. Na veřejnosti se začal ukazovat jako propagátor skromnosti a sounáležitosti hlavně s těmi nejslabšími příslušníky lidské společnosti, a to po vzoru nejoblíbenějšího ze svatých - Františka z Assisi.

Papež František

Papež František,zdroj: Getty Images

Stojí ale fenomenální mediální úspěch, který nepochybně obměkčil i mnohého ateistu, jen na této výjimečné osobnosti? Podle zdrojů dobře znalých papežova okolí nikoli. I při vší možné Boží prozřetelnosti musí totiž Františka při trnité cestě moderní komunikace se světem doprovázet nějaký odborník.

A tím je bývalý novinář Greg Burke, třiapadesátiletý specialista na styk s veřejností, který od poloviny roku 2012 pomáhá Vatikánu, zasaženému pedofilními a korupčními aférami, v jeho rehabilitaci. Muž, který léta pracoval v časopise Time a pak v televizi Fox a pro agenturu Reuters, je podle listu Daily Mail v nynějším vatikánském oddělení pro styk s veřejností totiž v podstatě jediným, kdo má skutečné mediální zkušenosti. A byl to on, kdo se předtím na druhé straně barikády všemi nekalostmi církve vyvěrajícími na povrch reportérsky zevrubně zabýval.

Referoval tedy například o VatiLeaks, tedy úniku tajných dokumentů, které upozornily na korupci v nejvyšších vatikánských kruzích, nebo také o kontroverzní kritice islámu z úst předchozího papeže Benedikta XVI.

Tím, že Vatikán sáhl právě po něm, aby zvládl odrážet mediální útoky, měl papežský stolec viditelně šťastnou ruku. V rozhovoru pro server Vice Burke řekl, že jeho úkolem se stalo vytvářet sdělení tak, aby souzněla s názory církve, ale byla zároveň stravitelná pro širší obec. "Věděl jsem, co novináři chtějí a také jak budou dané informace ve sdělovacích prostředcích vypadat," podotkl.

Během pár měsíců začaly jeho zásahy na fasádě vatikánské komunikace mít hmatatelné obrysy: například okamžitě přitáhl pozornost médií jen tím, že založil oficiální papežský účet na Twitteru. Z Benedikta už nevykřesal více než pár poznámek z duchovního života. Po jeho abdikaci ale loni v březnu zvolili jeho kolegové na vatikánském konkláve svým novým nejvyšším představeným na Zemi argentinského kardinála Jorgeho Maria Bergoglia. S energičtějším novým papežem, který sází na osobní kontakt a "koupání v davu", se Burkemu na mediálním poli zadařilo provést skutečnou "díru do světa".

V podstatě už stačilo jednotlivé papežovy kroky budící sympatie jen náležitě mediálně propagovat. Jednou z prvních takových událostí se například stalo, když si František po telefonu osobně zrušil předplatné ve svém původním bydlišti v argentinské metropoli Buenos Aires. Následovaly pak v rychlém sledu papežovy myšlenky směřující k vytvoření z až nekřesťansky bohaté instituce "církev chudých", která má i chudým sloužit. Když nestačily důkazy o papežově skromnosti ze života ve Vatikánu, dodaly se další z předchozího příkladného života, jako třeba slavná Bergogliova fotografie, jak jede v buenosaireském metru. A jedním z posledních počinů na vatikánském Twitteru je pak obrázek papeže na fasádě římského domu, na němž je František znázorněn jako superman.

Na vskutku velké uznání se pak už nemuselo dlouho čekat. František se stal osobností roku časopisu Time a stejně tak jej ocenili i homosexuálové, vůči nimž se vyjádřil nepoměrně přívětivěji než jeho předchůdci.

Papežova přitažlivost, která vedla i ke vzniku týdeníku věnovanému jen jemu Il Mio Papa (Můj papež), mocně působí i na věřící. Loni do Vatikánu zamířilo třikrát více poutníků než v roce 2012 a každou neděli se jeho bohoslužby na svatopetrském náměstí účastní desítky tisíc lidí. A to už je pořádná demonstrace síly.

Kladné jsou ohlasy v médiích i na nový přístup Vatikánu k novinářům. Mnohem častější jsou informace včetně tiskových zpráv ve vícero světových jazycích a pracovníci tiskového oddělení jsou vůbec o poznání sdílnější.

Tagy: papež František

Zdroje: ČTK