Památka na nechráněný sex
Letní lásky mají svá rizika. Někdy si místo hezkých vzpomínek z cest přivezeme vážný zdravotní problém.
„Mnoho lidí se nakazí virem HIV na dovolené, kde měli nechráněný sex s neznámými partnery,“ říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS, RNDr. Marie Brůčková, CSc. Podle jejích slov však tato nemoc již není žádné stigma a dá se léčit. Pod podmínkou, že se včas vypravíme na testy.
Špatný rádce ostych?
Leckdy však dáme kupodivu přednost „pštrosí politice“. Také Denisa, která se nakazila před pěti lety na dovolené ve Španělsku, na testy nešla. Žila v menším okresním městě a bála se pomluv. Žádnou z laboratoří nenavštívila dokonce ani v období, kdy se u ní už začala projevovat snížená obranyschopnost. Trápily ji opakované angíny a záněty horních cest dýchacích, gynekologické či jiné, stále se opakující, problémy.
Zhruba pět let poté, co se nakazila, začala rapidně hubnout a zkolabovala. Po tomto kolapsu ji převezli do nemocnice, kde jí vedle jiných testů udělali i test na HIV. Bohužel byl pozitivní. Další vyšetření ukázala, že Denisa už má plně rozvinutou nemoc AIDS a lékaři ji už nemohou zachránit.
Smutná statistika ?
Možná by se na první pohled zdálo, že Denisin případ je poněkud výjimečný. Stačí však nahlédnout do statistik a zjistíme, že to tak není. Každý rok je u nás diagnostikováno padesát až devadesát nových případů HIV/AIDS. Podle střízlivých odhadů je však skutečný počet infikovaných pětkrát až desetkrát vyšší. „Víme už sice víc o způsobech přenosu infekce i o možnostech obrany. Pořád však tyto poznatky ne dostatečně uplatňujeme v praxi,“ komentuje současnou situaci doktorka Brůčková. Díky moderní léčbě mohou přitom pacienti nakažení virem HIV žít ještě řadu let aktivním a produktivním životem. RNDr. Marie Brůčková, CSc. má například mezi svými pacienty i muže, který s touto nemocí žije už sedmnáct let.
Kdo na testy?
Na testy by se ovšem měli vypravit nejen ti, kteří mají za sebou nahodilé dobrodružství. Podle slov doktorky Brůčkové by si je měly pro jistotu nechat udělat i dvojice, jež chtějí založit nový trvalý partnerský vztah. Už proto, že člověk nakažený virem HIV nemusí mít po dlouhou dobu, někdy i řadu let, vůbec žádné příznaky. I v tomto bezpříznakovém období však může nakazit svého partnera. Pravidelné testování je pak nezbytné zejména u lidí, kteří trvale provozují rizikové sexuální chování. Testy se provádějí ve specializovaných laboratořích a jsou většinou bezplatné. Anonymně se můžete nechat otestovat také v některých poradnách AIDS. V obou případech však platí stejná zásada: „Přijít včas“.