Zpěvačka Brightmanová se podívá do kosmu

- Celebrity autor: Danica Klein

VIDEOKLIP. Britská zpěvačka Sarah Brightmanová dnes oznámila, že má již letenku do vesmíru od ruské vesmírné agentury Roskosmos. Brightmanová stráví 12 dní cestou modulem a na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) pravděpodobně v roce 2015. Dvaapadesátiletá zpěvačka si prý výpravou do kosmu splní jeden ze svých nejdivočejších dětských snů. 

Sarah Brightmanová

Sarah Brightmanová,zdroj: universetoday.com

Brightmanová vyprávěla novinářům, jak nadšeně sledovala první přistání člověka na měsíci v roce 1969. Tehdy jí bylo osm let a začala snít o cestě do vesmíru. "Většinu života toužím po cestě do vesmíru...jsem z toho tak vzrušená, jako ještě nikdy předtím," řekla. 

Cenu letenky do kosmu Brightmanová neprozradila. Agentura Reuters odhaduje, že musí stát nejméně tolik, kolik platí astronauti z americké vesmírné agentury NASA. Tedy víc než 50 milionů dolarů (asi 966 milionů korun). Ceny předchozích turistických letů ruské agentury Roskosmos se pohybovaly mezi 20-35 miliony dolarů (až 700 milionů korun). 

Poslední turista vyletěl do vesmíru v roce 2009, byl jím kanadský miliardář a zakladatel světoznámého Slunečního cirkusu Guy Laliberté. Pak ISS obsadily profesionální posádky a pro turisty nebylo místo. V roce 2001 byl vůbec prvním vesmírným turistou americký milionář Dennis Tito. 

Na pozadí černoty vesmíru

Brightmanová také oznámila, že si koupí i letenku na vesmírný let soukromé společnosti Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Za 200.000 dolarů (asi 3,9 milionů korun) na lodi SpaceShipTwo zažije několik minut stavu beztíže a z výšky 109 kilometrů bude moci sledovat planetu Zemi na pozadí černoty vesmíru. Komerční lety by se měly uskutečnit v letech 2013-2014. 

Sarah Brightmanová je popová a operní zpěvačka. V minulosti byl jejím manželem skladatel Andrew Lloyd Webber. V sedmdesátých letech nazpívala hit "I Lost my Heart to a Starship Trooper" (ve volném překladu "Pro chlapa z hvězdné posádky jsem ztratila srdce").


Dnes na tiskové konferenci v Moskvě oznámila vydání nového alba "Dream Chaser" ("Pronásledovatel snů") v lednu 2014.

Tagy: vesmír turistka

Zdroje: ČTK