Dnes je úterý 16. prosince 2025., Svátek má Albína
Počasí dnes -1°C Zataženo

Zítra začne soud s lékařem Michaela Jacksona. Za zabití hvězdy mu hrozí až 4 roky vězení

26. 9. 2011 – 8:14 | Celebrity | red |Diskuze:

Zítra začne soud s lékařem Michaela Jacksona. Za zabití hvězdy mu hrozí až 4 roky vězení
zdroj: Profimedia

V úterý má začít proces s osobním lékařem zesnulého amerického zpěváka Michaela Jacksona Conradem Murraym, který čelí obvinění z neúmyslného zabití popové hvězdy. V případě prokázání viny hrozí Murraymu až čtyři roky vězení.

Obviněn je z toho, že zpěváka 25. června 2009 neúmyslně zabil tím, že mu podal smrtelnou dávku anestetika propofol.

Lékař se cítí nevinný. Přiznává, že propofol Jacksonovi dal, ale na zpěvákovu naléhavou žádost.

Žaloba chce mimo jiné prostřednictvím fotografií z pitevny a také videozáznamu z posledních koncertních zkoušek Jacksona ukázat, že zpěvák byl v době smrti v zásadě zdravý.

Místo volání záchranky klábosil se servírkou

Murray bude muset odpovědět i na další otázky. Státní zástupce například tvrdí, že lékař zavolal příliš pozdě záchrannou službu. Podle vyšetřovatelů Murray v den Jacksonova úmrtí 11 minut telefonoval se servírkou, kterou znal z restaurace v Houstonu. Rozhovor údajně ukončil až poté, co zjistil, že zpěvák nedýchá.

Obhajoba bude stavět hlavně na tezi, že Jackson byl ke konci života vyčerpán a zoufalý. Zpěvák si tak prý mohl vzít další dávku sám poté, co od něho lékař odešel. Obhajoba dokonce naznačila, že by si Jackson býval dříve či později sám sáhl na život.

Jackson byl závislý na Demerolu

Teze obhajoby měl podpořit i dlouholetý Jacksonův dermatolog Arnold Klein, jenž podle spisů dával Jacksonovi často injekčně analgetikum Demerol a zpěvák se na něm stal závislý. Soudce v Los Angeles však koncem minulého měsíce rozhodl, že u soudu s Murraym svědčit nebude.

Soudce Michael Pastor však umožní obhájcům povolat dva jiné lékaře, Allena Metzgera a Davida Adamse. Adams podle obhájců řekl policii, že Jackson užívá propofol v tak velké míře, že už ho nazývá svým "mlékem".

Metzger léčil Jacksona dvě desetiletí. Dva měsíce před svou smrtí ho zpěvák požádal o nitrožilně podávaný lék na spaní, uvádějí obhájci v soudních spisech.

Tour mu měla finančně pomoct

Doktora Murrayho si zpěvák najal, když připravoval svůj comeback šňůrou koncertů, které měly začít v Londýně v červenci 2009. Jackson na turné This Is It přistoupil v době, kdy byl na pokraji finančního krachu. Obava z neúspěchu a nespavost mohly být prvotními příčinami událostí, které vedly k jeho smrti. Podle obhájců dokonce Jackson zvažoval zrušení turné, pokud by jeho problémy se spánkem přetrvávaly.

Stejně jako žaloba chtějí i obhájci Murrayho vyrukovat s obrazovými materiály. Soudcům mají ukázat záběry z Jacksonovy londýnské tiskové konference z 5. března 2009, v níž zpěvák hovoří o pouhých deseti koncertech v rámci chystaného turné. Tehdy se zapřísahal, že budou jeho poslední. Záběry mají podpořit svědectví, že Jackson nebyl fyzicky schopen vydržet 50 koncertů, s nimiž později nakonec souhlasil.

Obhajoba se tak pokusí podložit svědectví Jacksonovy vizážistky Karen Fayeové, podle níž se zpěvák s chatrným zdravím zhrozil, když se dověděl, že ho čeká 50 vystoupení. 
Dvanáct členů poroty, sedm mužů a pět žen, vybral soud v pátek z původních 370 uchazečů. Soud se vždy snaží najít lidi, kteří nejsou obeznámeni s detaily příslušné kauzy a mohou rozhodnout co nejobjektivněji. V případě světoznámého zpěváka to však byl velice obtížný úkol.

Předchozí článek

Inspektoři MMF se tento týden vrátí do Řecka

Následující článek

Berdych se ve světovém žebříčku o jedno místo propadl, je desátý

Nejnovější články