Žena měla v těle 40 let mrtvý plod!
17. 12. 2013 – 13:43 | Kuriozity | Danica Klein |Diskuze:
Kolumbijští lékaři našli v břiše dvaaosmdesátileté ženy fosilizovaný plod, který měla v těle 40 let. Výjimečný případ se podle webu francouzské rozhlasové stanice Europe1 objevil poté, co Kolumbijka přišla v Bogotě k lékaři a stěžovala si na bolesti břicha.
Plod byl starý 32 týdnů a po desítkách let v těle pacientky zvápenatěl a stal se zkamenělinou. Jde o velmi vzácný jev, ke kterému dochází, když se plod nevyvíjí v děloze, ale v dutině břišní. Ve světě se podle Europe1 dosud registruje jen asi 290 těchto případů.
zdroj:
Facebook
Podle Petra Velebila z Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí se jedná v podstatě o fosilii, taková prý může vydržet v těle velmi dlouho. Žádný podobný případ z Česka si ale nevybavuje. Porodník také upozornil, že 32 týdnů starý plod by za normálních okolností vážil zhruba 1,5 kila, a je proto s podivem, že si žena ničeho nevšimla.
Jedná se o takzvaný lithopedion, neboli kamenné dítě. Může k němu dojít při mimoděložním těhotenství, když plod v těle matky zemře, ale je už příliš veliký, než aby ho matka vstřebala. Potom dochází k postupnému vápenatění tělíčka, čímž matce nehrozí infekce.