Dnes je pátek 22. ledna 2021., Svátek má Slavomír
Počasí dnes 0°C Polojasno

Zdravá rajčata

Zdravá rajčata
zdroj: Archiv

Rajčata, rajská jablíčka mají v kuchyni své nezastupitelné místo.

Nutriční terapeutka Blanka Sekerová radí: protože jsou rajčata sladkokyselá, s výhodou je lze využít při přípravě pokrmu, který nechceme nebo ze zdravotních důvodů nemůžeme příliš solit či jinak výrazně dochucovat.

Do jídelníčku by měla být zařazována ale nejen kvůli vynikající chuti. Obsahují značné množství vlákniny, rozpustné i nerozpustné, která zlepšuje trávení, upravuje střevní mikroflóru a díky schopnosti vázat cholesterol snižuje i jeho hladinu v krvi.

Rajčata obsahují další cenné látky. Jsou například nejdůležitějším zdrojem lykopenu. Je to karotenoid, který dodává rajčatům červenou barvu. Nejvyšší množství lykopenu je ve vnější slupce. Lykopen patří mezi tzv. antioxidanty, což jsou látky, které organismus dokáží chránit před vlivy volných radikálů. Těch v organismu vzniká obrovské množství každý den a bez antioxidantů by mohly způsobovat mnohá onemocnění, včetně rakoviny a srdečních chorob. Nejvíce dostupného lykopenu není kupodivu v rajčatech čerstvých, ale v tepelně upravených, protože se působením teploty uvolňuje a stává lépe využitelným. Využitelnost lykopenu zvyšuje i přítomnost tuku v rajčatovém pokrmu, protože je v něm rozpustný. Je tedy vhodné rajčata konzumovat s olejem nebo je s tukem tepelně upravovat.

Tip: Na českém trhu se nyní objevily nové produkty – polévky Vitana Natur, v jejichž řadě je zastoupena i rajčatová polévka s bazalkou. Předností této polévky je nižší obsah soli, není zde přidán žádný glutamát a neobsahuje žádné konzervační látky ani jiné syntetické přísady. Je to tedy skutečně pouze usušená rajčatová polévka v kvalitním obalu, který zaručí její dlouhou trvanlivost.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,380 21,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma