Dnes je neděle 25. července 2021., Svátek má Jakub
Počasí dnes 27°C Místy bouřky

Vši jsou vysazené jen na lidi

Vši jsou vysazené jen na lidi
zdroj: tisková zpráva

Veš dětská (Pediculus capitis) přes svůj název nenapadá pouze děti (i když ve škole či školce je častým a nevítaným hostem), ale i dospělé, žije prostě ve vlasech lidí bez rozdílu věku. Na ně je ostatně „vysazena“, nemůže totiž kromě nich sát krev žádnému jinému tvorovi.

Prakticky jde o malý plochý bezkřídlý hmyz šedé barvy, dospělí samečkové měří 2-3 mm, samičky jsou o něco delší. Má asi jedinou „výhodu“ -  nepřenáší nebezpečná infekční onemocnění, je to jen obtížný i obtěžující parazit.

Vší silou

Vajíčka (tzv. hnidy) samičky přilepují na vlasy těsně u pokožky hlavy, larvy se poté v tomto pro ně teplotně optimálním prostředí líhnou již za týden. S růstem vlasů se vzdalují od kůže a obecně platí, že ty vzdálené více než 0,5 cm od pokožky jsou buď vylíhlé, nebo mrtvé.

Zůstávají však pevně přilepené na vlasech a s nimi také odrůstají, přičemž samičky sají minimálně třikrát denně. Ty se jinak dožívají přibližně 3 - 5 týdnů, a i za tu krátkou dobu jsou schopny naklást až sto padesát vajíček!

Zavšivení, tzv. pedikulóza, se projevuje především urputným svěděním pokožky na hlavě, nejčastěji za ušima či v zátylku. Dá se s trochou nadsázky označit za kolektivní onemocnění, protože vši se nejčastěji přemisťují při vzájemném dotyku hlav, například půjčováním čepic, šál apod.

Způsoby likvidace

Přenosu se prakticky nijak zabránit nedá, jedinou možnou prevencí je pravidelné prohlížení vlasového porostu - především dětí ve školách, školkách, na dětských táborech a dalších rizikových místech, ale i v rámci rodiny.

Při zavšivení se musí použít  šampony nebo vlasové vody schválené hygieniky. Je nutné postupovat podle návodu. Na něm bývá obvykle upozornění, že ho nesmí používat na děti do 2,5 roku, protože přípravky tohoto druhu obvykle obsahují kafr.

Rovněž se doporučuje nepoužívat je během gravidity a kojení. Jako doplňkovou metodu lze použít vyčesávání živého hmyzu jemným hřebenem minimálně po dobu 3 - 5 minut na bílý papír.

Ten ovšem poté musíme postříkat insekticidním přípravkem. Hnidy mechanicky stahujeme nebo vystřihujeme. Že se jim mnohem víc daří v dlouhých vlasech než krátkém sestřihu je logické, někdy je úplně nejlepší ostříhat se dohola, to na vši platí nejvíc....

 

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,640 25,720
USD 21,780 21,920
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma