Dnes je úterý 5. července 2022., Svátek má Cyril a Metoděj
Počasí dnes 26°C Dešťové přeháňky

Voda pro tělo

Voda pro tělo
zdroj: tisková zpráva

Když je vám dvacet let, vaše tvář je taková, jakou vás obdarovala příroda. Závisí ale pouze na vás, jakou budete mít pokožku ve svých padesáti letech.

Všichni dobře víme, že typ své pokožky nemůžeme bohužel změnit. Nicméně její stav ve velké míře závisí na péči, kterou jí věnujeme, takže pro sebe můžeme vždycky něco dobrého udělat. Klíčovým prvkem zářivě krásné pokožky je voda. 

Dehydrataci způsobuje nedostatek tekutin v organismu. Jejími typickými důsledky jsou únava a sucho v ústech. Začíná klesat výkonnost, postupně se přidává bolest hlavy, závratě, svalové křeče nebo apatie. Takto daleko bychom to neměli nechat nikdy zajít, ale už 1 % dehydratace se projevuje pozorovatelným snížením soustředěnosti a celkového pocitu spokojenosti. To se stane, pokud v organismu chybí necelý litr vody, čehož si většinou ani nevšimneme, případně nás nenapadne, že je to spojeno nedostatkem vody. Samotný pocit žízně se totiž přihlásí, až když stupeň dehydratace přesáhne 2 %. Naše tělo nás takto upozorňuje na to, že trpí nedostatkem tekutin. Ke správné funkci organismu je nezbytné, abychom si dopřáli denně 2-3 litry tekutin.

Jak můžeme zjistit, že je naše tělo trvale  dehydratované? Prozradí nám to naše pokožka! Na první pohled můžeme v zrcadle vidět typické příznaky, kterými jsou mdlá, povadlá pleť a kruhy pod očima.  Co s tím? Hydratovat pokožku zevnitř dodržováním pitného režimu a navenek používáním hydratačních přípravků, radí značka Dove, která nyní zahajuje osvětovou kampaň týkající se významu pitné vody a její souvislost s dosažením duševní a fyzické rovnováhy každého z nás.

Tipy na hydrataci organismu:
• Tekutiny nepřijímáme pouze pitím. Vodu, společně s vitaminy, minerály a enzymy obsahuje také ovoce a zelenina. Člověk, který dodržuje vyvážený jídelníček s velkým množstvím těchto složek a malým obsahem nevhodných potravin (uzeniny, smažené potraviny, sladké a bílé pečivo…) se cítí svěží po celý den.
• Stálou rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin je třeba dodržovat. Potřeba tekutin stoupá pokaždé, když se potíme: při sportu, při fyzicky náročné práci, v horkém počasí nebo při nemoci.
• Pro dodržení vyváženého pitnému režimu je třeba pít v pravidelných intervalech malé množství, a to i v okamžiku, kdy nemáme žízeň.
• Denní příjem tekutin činí zhruba dva a půl až tři litry. Pokud pociťujeme žízeň, ztráta vody v organismu již dosáhla cca 1% tělesné hmotnosti a je třeba tuto ztrátu nahradit.
• Pozor také na nárazové vypití velkého množství tekutin. Tím pouze zatížíme ledviny.
• Nejlepší je neslazená kvalitní balená stolní voda nebo bylinné čaje, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, nepřislazované přírodní ovocné a zeleninové džusy.
• Káva, zelený a černý čaj působí močopudně, proto při pití kávy je třeba vypít sklenici vody, abychom uhradili její ztrátu.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma