Vizitka: Pánský svetr

- Ženy autor: red

Pánské svetry s nápaditými střihy konkurují ve Francii sakům.

Svetry s novými nápaditými střihy opět dobývají srdce francouzských mužů, a stávají se tak vážným konkurentem tradičních sak. Hlavně v očích mladých začínají mít hlavně díky mnoha stylovým doplňkům opět svůj půvab, shodují se tamější módní návrháři.

Povel k útoku na zkostnatělou tradici smokingů a sak, byť z různých látek, dala zhruba před rokem například značka Lanvin se zapínacími svetry z hrubé vlny až ke krku. Přidal se Dior se zvýrazněnými oky a Hermes se svetry s dvojitým límcem. Podle návrháře firmy Lanvin chyběla svetrům fantazie. Výjimku snad tvoří jen huňaté svetry se vzory zimních motivů, které jsou jednoznačně vhodné jen pro aktivitu v přírodě.  Své o tom ovšem věděl už  Mark Darcy ve filmu Deník Bridget Jonesové.

Svetry nemusejí saka a vesty přímo nahrazovat, ale vhodně doplňovat. Nápady pro sezonu podzim a zima 2009 až 2010 ukázaly, že jemnější vlákna umožňují svetrům se šikovně pod ně dostat a stát tak součástí garderoby nejen na víkend, ale i po celý týden.

Módní značka Versace přišla například s vestičkami s navlékanými oky, které vypadají jako krajky. Lanvinu zase přišel se stuhami nebo Dior s pletenými širokými pásky.  A Hermes volil cestu výšivek. Jeho návrhářka Véronique Nichanianová každou sezonu ráda renovuje nejoblíbenější pánské svetry například sundavacími límci a jinými originálními detaily, které přitom podle ní nebijí hned do očí. 
   
Formální oblečení je na ústupu. Muži prý dávají přednost komfortu a jemnosti. Tomuto trendu odpovídá také stírání hranic mezi oficiálním oblečením do města a garderobou pro volný čas, mezi tenkými látkami a pletenými úbory. Je tedy čas pořídit si svetr v barvách cirkusu nebo s obrázkem soba...

Tagy: móda

Zdroje: ČTK