Víno a silniční běh? Mikulčice na jihu Moravy oslavily příchod věrozvěstů

- Kultura autor: Lucie Hyblerová

Velkomoravský košt vín a 39. ročník Silničního běhu Velká Morava dnes zahájily v Mikulčicích u Hodonína doprovodný program k letošním oslavám 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Na koštu mohli přítomní ochutnat přes 500 vzorků nejlepších moravských vín, přičemž porotě pomáhalo s výběrem šampionů i osm členů Českého klubu olympioniků. 

Vinohrad

Vinohrad,zdroj: Mediafax

"Zájem o obě akce byl ze strany veřejnosti letos mimořádný. Dorazily stovky lidí," řekl za pořadatele koštu Vít Pavka. Připomněl, že akce začínala před pěti lety jen jako ochutnávka produkce od vinařů z Mikulčicka. Postupně se z ní ale stala jedna z největších přehlídek mladých moravských vín. 

Veřejnost má podle Pavky stále větší zájem hlavně o bílá sladká vína, a to například odrůdy tramín, sauvignon, nebo rulandské šedé. Díky ženám zaznamenávají vinaři vzrůstající zájem o růžová vína. Červená jsou nyní spíše v ústraní. 

Titul šampióna bílých vín získal ryzlink vlašský z loňska od Petra Hubačky z Mikulčic. Z červených vín vyhodnotili sommeliéři jako nejkvalitnější opět loňský cabernet moravia od místního vinařství Maláník-Osička a z růžových pak zweigeltrebe, ročník 2012, vinaře Milana Otčenáška z Moravského Žižkova. 

Na začátek 10 km běhu

Degustátorům pomáhali i členové olympijského výboru, mezi nimiž byla například oštěpařka Dana Zátopková, hokejista František Pospíšil a veslaři - bratři Pavel a Oldřich Svojanovští. Koštu předcházel desetikilometrový silniční běh 200 účastníků z Mikulčic na nedaleké velkomoravské hradiště Valy. 

Právě to bude jedním z hlavních center cyrilometodějských oslav. Pracovníci tamní velkomoravské expozice připravují četné přednášky a výstavy. Podle některých historiků mohly být Valy hlavním velkomoravským městem Veligradem, které se ale dosud nepodařilo objevit. Část odborníků se domnívá, že v nich byl pohřben první moravský biskup - sv. Metoděj. Rozlehlý komplex je navržený na zápis mezi světové památky UNESCO.

Tagy: morava košt

Zdroje: ČTK