Dnes je pondělí 20. září 2021., Svátek má Oleg
Počasí dnes 15°C Skoro zataženo

Veletrh ECOWORLD představí domy ze slámy a loď z odpadků...

Veletrh ECOWORLD představí domy ze slámy a loď z odpadků...
zdroj: tisková zpráva

Na tradičním veletrhu ECOWORLD, který se odehraje již 20.-22. dubna v Průmyslovém paláci v Praze, se představí celá řada zajímavých věcí týkajících se ekologie a zdravého životního stylu.

Rady, jak žít šetrně a chránit životní prostředí, nejnovější poznatky o přírodě či obnovitelných zdrojích doplněné o názory odborníků, praktické ukázky i filmové projekce. Tato a mnohá další lákadla čekají na příznivce života odpovědného vůči svému prostředí na 4. veletrhu ekologie a udržitelného rozvoje ECOWORLD. Klíčovými se pro letošní ročník stanou obory, jejichž existence a budoucnost aktuálně vyvolává celospolečenské otázky: bioobaly, alternativní energie, zelený marketing a další.

ECOWORLD je jedním ze čtyřlístku veletrhů, které se uskuteční v rámci BIOSTYL 2012 ve dnech 20. – 22. dubna v prostorách Průmyslového paláce v Praze – Holešovicích. Návštěvníci se mohou těšit na řadu přednášek a konzultací s odborníky, prezentace ekologických projektů, ale rovněž na množství produktů, které bude možné na místě zakoupit za příznivé veletržní ceny.

O domech i dětech

Lákadlem budou například přednášky o bydlení v domech z balíků slámy nebo o léčivé energii ukryté pod kůrou stromů. Na ekologickou péči o dítě a kontaktní rodičovství se zaměří přednáška Ekodítě. Pod pojmem WWOOFING je pro změnu ukryt projekt, který návštěvníky zavede na dobrodružný výlet po zahraničních ekofarmách, kde se mimo jiného dozví o výhodách nové originální formy odběru biopotravin přímo od zemědělců. Projekt Zeměloď neboli stavění lodi z použitých obalů se stane inspirujícím pro oko i zamyšlení. Množství lahůdek slibuje jedna z hlavních náplní ECOWORLDU - veletržní kino se sekcí Ozvěny EKOFILMU a dalšími snímky s tematikou přírody a ekologie. Uvedeny budou například filmy režiséra Viliama Poltikoviče, známého díky spolupráci s Jaroslavem Duškem, nebo dokumentárně laděný Rok konopí - Year of Mari©huana, který zde bude exkluzivně promítán den po nasazení do českých kin.

Více informací o programu, jednotlivých veletrzích, stejně jako o speciální slevové akci na vstupenky je k dispozici na www.mojeveletrhy.cz, předprodej probíhá na www.vstupenkov.cz. Další informace na http://www.facebook.com/eso.bio.eco.

„Spotřebitelé začínají stále častěji vyhledávat zboží denní spotřeby, které je ohleduplné ke zdraví i k přírodě. Naším záměrem je prostřednictvím veletrhu veřejnost seznámit s co nejširší nabídkou a prolomit bariéry dostupnosti mnoha šetrných výrobků na trhu, ale i služeb orientovaných na ekologický životní styl,“ uvádí Ctirad Hemelík, ředitel pořádající společnosti Felicius Media.

Mnohé otazníky na téma ekologie a zdravotní (ne)závadnosti obalů vyjasní Zelená domácnost.com, která na letošním ECOWORLDU představí novou řadu unikátního českého výrobku Zdravá lahev®. Nová generace Zdravé lahve je vyrobena z polypropylenu speciálně vyvinutého pro lékařské a farmaceutické účely a splňuje nejnovější celosvětové požadavky na kvalitu a zdravotní nezávadnost. Navíc nezatěžuje životní prostředí jako v současné době nejvíce rozšířené PET lahve.

Domy ze slámy

Stavění domů z balíků slámy zaujme všechny, kteří sní o zdravém, nezávislém domovu a přitom si zatím netroufli ani pomyslet na to, že by si ho dokázali z velké části postavit sami. O své know how se podělí Jakub Wihan, který pomáhá stavět domy z nosných balíků slámy již přes 10 let. Za pomoci novátorských technologií, které se vyznačují svou jednoduchostí, projektuje odolné slaměné budovy s co nejmenším negativním dopadem na životní prostředí. Tato znovuobjevená technologie stavění domů z obnovitelného zdroje se již dnes ujala v různých koutech České republiky.

Projekt příznačně nazvaný Podporujme svého sedláka spočívá v komunitní podpoře drobných lokálních farmářů, v níž spatřuje cestu k udržitelné spotřebě potravin v 21. století. Odběratelé uzavírají dlouhodobou smlouvu se zemědělcem a sdílejí tak výhody i rizika jeho hospodaření. Návštěvníci semináře na veletrhu ECOWORLD zhlédnou projekci krátkého filmu a seznámí se nejen s tímto konceptem, ale také s vybranými tuzemskými i zahraničními farmami, kde tento systém již úspěšně funguje.

Jak se žije na ekofarmách

Co znamená WWOOFING a v čem spočívá působení organizace s tímto pojmem spojené, objasní Pavel Kovařík, který provede dobrodružnou cestou po zahraničních ekofarmách.  Návštěvníci přednášky dostanou příležitost poznat, že svět ekofarem je velmi barevný a ukrývá mnoho inspirace. Kromě vylíčení zážitků a příběhů z rakouských a švédských ekofarem zavede přítomné i k jednomu šamanovi, který svou farmu vede tak trochu jiným způsobem.

Podobně laděný seminář na téma permakultura, neboli koncepce přístupu usilující o trvalou udržitelnost ve vztahu k zemědělství a životnímu prostředí, povede permakulturní aktivistka Kateřina Horáčková. Zájemcům osvětlí nejen celou problematiku, vizi a praktické uplatnění tohoto směru v běžném životě, ale dotkne se například i otázky biopotravin. Účastníkům poradí, jak žít permakulturně v každém domě i bez kolečka a rýče.

O stromech a dřevu

Povídání o stromech a dřevu jako nejsilnějším elementu organické energie zpestří programovou nabídku veletrhu. Sochař Petr Eschler, který pracuje s různými druhy dřevin, během své praxe poznal různé vlastnosti jednotlivých dřevin a jejich léčivou energii. Dalším nekonvenčním projektem bude již zmíněná Zeměloď, pro jejíž stavbu se na veletrhu uskuteční veřejná sbírka stavebního materiálu. Dobře poslouží například použité PET lahve, plechovky a lahve od nápojů, ale třeba také pneumatiky.

Informační sekce neziskové organizace Člověk v tísni umístí na letošním veletrhu stánek s názvem Rozvojovky. Ohniskem jeho působení se stanou palčivé otázky a souvislosti našich životů s děním na vzdálených místech planety: Vyhnání farmářů z jejich polí kvůli našemu pracímu prášku. Plíšek válečného konfliktu v našem mobilu. Jak souvisí to, co si kupujeme, s problémy v rozvojových zemích? - na tyto a mnohé další otázky naleznete u stánku odpověď.

EKOFILM

Stěžejní a mezi návštěvníky oblíbené veletržní kino, které se letos opět stane součástí veletrhu ECOWORLD, uvede řadu snímků s orientací na přírodu či životní prostředí, duchovno i společnost od českých i zahraničních tvůrců. Jeho hlavní sekce - Ozvěny EKOFILMU odkazuje na 37. ročník mezinárodního filmového festivalu, který působí jako významný zdroj nejnovějších informací o stavu přírody a životního prostředí v různých zemích světa a v mnoha případech přináší i fakta o řešení závažných kauz. Nabídne například krátkometrážní snímek O lesech a lidech, na téma radiace, bez které by naše planeta nikdy nevznikla, se zas zaměří film Lapeni v síti radiace. Chorvatský snímek Žena, jež mluví se zvířaty pro změnu ukáže, jak může člověk porozumět zvířatům a jak s nimi žít v harmonii. O hluboké lásce k přírodě a divokým zahradám vypoví Divocí výrostci – O zahradních pirátech a bylinkových čarodějkách.

Mimo sekce Ozvěny EKOFILMU se mohou diváci těšit na dalších šest snímků. Maestra Ayahuasca a Učitelé z hvězd jsou počiny režiséra Viliama Poltikoviče, jejichž prostřednictvím nás seznámí s prostředím Amazonie a Peru. Přináší svědectví o místních šamanech, kteří žijí v souladu s přírodou a dokážou léčit i nevyléčitelné nemoci nebo o energetických místech, kde jsou často k vidění pozoruhodné světelné objekty.

Dramaturgie veletržního kina exkluzivně nabídne i snímek Rok konopí - Year of Mari©huana, který vstupuje do českých kin 19. dubna. Celovečerní dokumentární film režiséra Petra Slabého a producenta Jana Hrnčíře sleduje osudy čtyř pacientů, kteří se rozhodli ukončit oficiální medicínskou léčbu a začít užívat konopí nebo výrobky z marihuany. Rázem se ocitli na hranici zákona, v některých případech dokonce za ní. Dokumentaristé zmapovali i tzv. „Izraelský model" využití konopí pro lékařské účely a zachytili přístup českých politiků, státních úředníků i policistů.

Veletrh ECOWORLD i BIOSTYL 2012 jako takový však nabídne mnohem více. Na největším veletrhu zaměřeném na zdravou výživu a životní styl ve středním a východním regionu nebude chybět kromě stovek stánků také tradiční doprovodný program pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Na návštěvníky čeká přehlídka nejnovějších produktů, trendů a služeb z oblasti zdravého životního stylu, osobního růstu, sebepoznání či vzdělání, přijede také řada exkluzivních hostů z Česka i zahraničí s pestrou paletou témat i otázek k diskuzi.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 20.9.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,350 25,450
USD 21,570 21,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma