Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

V USA se narodila dvojčata z embryí, která byla zmražená 30 let

V USA se narodila dvojčata z embryí, která byla zmražená 30 let
Dvojčata Lydia and Timothy Ridgewayovi se svými rodiči | zdroj: Profimedia

Ve Spojených státech se v říjnu narodila dvojčata z embryí, která lékaři při mimoděložním oplodnění vytvořili před 30 lety. Pravděpodobně tak jde o nejdéle zmražená embrya, která pak matka při asistované reprodukci úspěšně donosila a porodila, píše BBC.

Dvojčata Lydia Ann a Timothy Ronald se narodila koncem října manželům Rachel a Philipu Ridgewayovým ve státě Tennessee. Manželé už mají čtyři starší děti ve věku od jednoho do osmi let, při pokusu o páté těhotenství využili asistované reprodukce a darovaných embryí. Ta pocházejí od soukromé organizace Národní centrum pro darování embryí (NEDC), která získává zmražená embrya od zdravotnických institucí ve chvíli, kdy je biologičtí rodiče už nechtějí využít.

„Rozhodnutí... přijmout tato embrya by měla ujistit pacienty, kteří si říkají, zda je někdo ochoten si vzít embrya vytvořená před pěti, deseti či dvaceti lety. Odpovědí je rozhodné ano,“ uvedl doktor John David Gordon, který transfer embryí do dělohy provedl.

Dvojčata se narodila z embryí, která byla hluboce zmrazena v dubnu 1992. Vznikla pro manželský pár, který ale nakonec všechna nevyužil, a embrya proto v roce 2007 získalo NEDC.

Otec dvojčat stanici CNN popsal, že okolnosti narození jeho dětí jsou podivuhodné. „V určitém smyslu jsou to naše nejstarší děti, i když jsou to ty nejmenší. Je to úplně neskutečné,“ řekl.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.2.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,780 23,900
USD 21,640 21,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma