V novozélandském parlamentu mají ženy poprvé většinu

V novozélandském parlamentu mají poprvé většinu ženy. Minulé úterý se představitelka Novozélandské strany práce stala předsedkyní parlamentu a jeden poslanec rezignoval, takže v zákonodárném sboru nyní zasedá 60 žen a 59 mužů.
„Zatímco pro mě je to mimořádný den, pro Nový Zéland je historický,“ řekla nová šéfka parlamentu Soraya Pekeová-Masonová, která ve funkci vystřídala Trevora Mallarda, jenž se stal velvyslancem v Irsku.
Nový Zéland se tak řadí mezi několik zemí světa, kde mají ženy v parlamentu aspoň poloviční zastoupení. Podle portálu statista.com jde o Rwandu, Kubu, Nikaraguu, Mexiko a Spojené arabské emiráty. V 200členné české Poslanecké sněmovně ženy po loňských volbách obsadily 25 procent, což je mírně pod celosvětovým průměrem.
Na Novém Zélandu jsou ženy v politice zastoupeny dlouho. Tato země jim v roce 1893 jako první na světě udělila volební právo. Současná premiérka Jacinda Ardernová je třetí ženou v čele vlády.
Ženská většina v novozélandském parlamentu ale může být jen dočasná. V průzkumech volebního mínění posilují konzervativní strany, kde mají ženy ve srovnání s liberálními politickými uskupeními slabší zastoupení. Volby se na Novém Zélandu budou konat příští rok.
Ne každá žena se povede tak, aby se mohla stát ministerskou předsedkyní; některé zase nesedí role manželky, zato báječně vypadá a výborně se hodí na premiérku. 😉
No, na výčtu těch zemí je vidět, že až na výjimky to tam vedou od desíti k pěti. Být ženou ještě neznamená být lepším člověkem. Militantní feminismus je výplod dnešní zblázněné doby.