Utekli z Kuby do USA. Ve filmu i v realitě

- Kuriozity autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Dva mladí kubánští herci, kteří utekli minulý týden cestou na filmový festival Tribeca, kde měli představit snímek o emigraci, plánují nový společný život v USA. A doufají, že i v Americe budou moct pokračovat ve své herecké kariéře.

Herečka Anailin de la Rúa de la Torre a její mladý kolega Javier Núňez Florián se měli v New Yorku zúčastnit premiéry filmu Una Noche v rámci filmového festivalu Tribeca. Na promítání se ale neukázali a posléze vyšlo najevo, že letadlo opustili už během mezipřistání v Miami cestou z Havany do New Yorku.

"Rádi bychom jeli do Las Vegas, to mě vždycky přitahovalo," řekl Javier Núňez v rozhovoru, který spolu s Anailin poskytl v Miami agentuře AFP. Imigrační právní zástupce upřesnil, že dvojice požádá o politický azyl v USA během deseti dní, a dodal, že mají "velmi vysokou šanci", že jim bude žádost schválena.

Rádi by zůstali v Miami

"Až budeme mít v ruce doklady, doufáme, že si tu najdeme nějakou práci. Pokud by to bylo herectví, skvělé, ale opravdu tu budeme dělat cokoli, jen abychom se mohli usadit," řekla Anailin, které je stejně jako Javierovi dvacet let.

Svým kolegům z filmu i režisérce se prý už omluvili za to, že na festival nedorazili a bez varování zmizeli při mezipřistání. "Říkali, že nás chápou a popřáli nám hodně štěstí," dodala Anailin.

Rádi by prý zůstali v Miami, přinejmenším pro začátek, protože tu mají přátele a příbuzné v místní kubánské komunitě. Doma prý neměli "žádnou budoucnost". Své plány mladí milenci drželi v tajnosti dokonce i před kolegou Darielem Arrechagou, který s nimi ve filmu Una Noche hrál a také přijel na festival. On jediný se na něm ale ukázal a prohlásil, že emigrovat do USA nehodlá.

Od roku 1966 dostávají Kubánci v USA automatické povolení k pobytu, pokud se jim podaří dostat na americkou půdu. Tisíce lidí se proto pokoušejí rok co rok dostat z ostrova do Spojených států, často na chatrných plavidlech, jimiž se snaží proplout vodami plnými žraloků.

Tagy: USA Kuba herci emigrace

Zdroje: ČTK