Stane se transsexuálka Miss Kanada?

- Kuriozity autor: Danica Klein

Americký byznysmen Donald Trump v úterý rozhodl, že kanadská transsexuálka Jenna Talackova se může zúčastnit soutěže Miss Kanada, kterou pořádá jeho firma Miss Universe Organization. Třiadvacetiletá Talackova byla původně z květnového finále soutěže krásy vyřazena, protože se narodila jako muž a operaci měnící pohlaví podstoupila před čtyřmi roky.

Organizátoři již 61. ročníku soutěže Miss Universe Canada původně uvedli, že podle stanov musí být uchazečky "narozené" jako ženy a Takackovou z 65 finalistek vyřadili. Diskvalifikace vyvolala v Kanadě vlnu sympatií a kritiku na adresu pořadatelů.

Talackova uvádí, že žila jako žena od svých čtyř let, ve 14 letech zahájila hormonální terapii a v 19 letech změnila pohlaví. Vysoká blondýna má rodný list, pas i řidičský průkaz, podle nichž je žena.

Trump přeje hodně štěstí

Miss Universe Organization v úterý změnila původní rozhodnutí a umožnila Talackové soutěžit. "Pokud splňuje požadavky na uznání pohlaví, jaké v Kanadě platí, tak se může zúčastnit," řekl Trumpův poradce Michael Cohen. Podle něj "jí Donald Trump - stejně jako ostatním soutěžícím - přeje hodně štěstí".

Talackova a její advokátka Gloria Allredová i tak vyzvaly Miss Universe Organization, aby změnila pravidlo požadující, že účastnice se musí narodit jako ženy. Podle nich je toto pravidlo diskriminující.

Zdroje: ČTK