Dnes je pondělí 18. ledna 2021., Svátek má Vladislav
Počasí dnes -13°C Občasné sněžení

Rovnátka nejsou (jen) pro děti!

Rovnátka nejsou (jen) pro děti!
zdroj: Archiv

Ortodoncii lidé obvykle vnímají jako stomatologický obor, což není přesné. A vůbec nejde o jakýsi „módní trend“ spočívající v nasazování rovnátek dětem, ani se jimi výlučně nezabývá, i když malí pacienti tvoří značnou část klientely.

Za minulého režimu živořil tento medicínský obor na okraji zájmu. Mimo jiné i to vedlo k tomu, že má dnes až 85 procent obyvatel vadu chrupu. U zhruba patnácti procent pak jde i o těžší postižení, kde jsou už naprosto nezbytné úpravy a opomíjením se stav nadále zhoršuje, což může vést až k operaci. Pohled na „ohořelé františky“ v ústech či pokřivenou čelist jsou obtížně přijatelné i společensky.

Mnoho lidí má dojem, že ortodoncie jsou pouze rovnátka, tak jednoduché to však ani zdaleka není, vysvětlil MUDr. Ilia Hristov Ivanov, do jehož ordinace jsme zavítali: "Úvodem je třeba říct to zásadní: velikost zubů a tvar čelisti jsou geneticky dané. Bohužel není pravidlem, že dítě obojí zdědí jen po jednom z rodičů. Mnohem častěji dochází k opaku, takže je třeba oba rozdílné prvky sladit, uvést do rovnováhy. Pochopitelně menší či větší defekty mají vliv i na špatnou  funkčnost a vyšší kazivost chrupu,  nejde jen o estetické hledisko".

Lékař kamerou zdokumentuje stav chrupu

Návštěva ordinace začíná netradičně, lékař nevezme do ruky obligátní zrcátko (ai vrtačku) ale kameru, jejímž prostřednictvím zdokumentuje stav chrupu. Následuje otisk a rentgen, které nemilosrdně odhalí všechny vady.

Mezi nejčastější patří chyby skusu (horní či dolní zuby jsou posazeny moc dovnitř nebo naopak ven), nebo nemají dost místa kvůli nedostatečném prostoru v dásni či nadprůměrné velikosti, velmi častý je předkus (horní přední evidentně přečnívají) obrácený skus (opačný extrém) otevřený skus (pokud se při skousnutí horní a dolní nesetkávají a je mezi nimi volný prostor) a mezery mezi zuby (velikost je příliš malá na prostor v čelisti).

Optimální čas pro návštěvu ortodonta je v době, kdy se začnou prořezávat stálé zuby kolem 7  až 8 let,  byť někdy je lepší počkat. Dnes však nejsou zvláštností pacienti kolem třiceti let či starší, někteří se dokonce pro rovnátka rozhodnou i v padesáti!

Některé vady potřebují léčbu v dětství

Některé vady, jako například zkřížený skus, však potřebuji léčbu již v dětském věku. Pokročil i vývoj oblasti materiálů, růžová snímatelná rovnátka s drátky se používají podle indikace hlavně v dočasném chrupu, či jako příprava na zahájení kvalitnější léčby fixním aparátem. Ten má pochopitelně (tím, že působí nepřetržitě 24 hodin) mnohem vyšší efekt. Nelze ovšem očekávat zázraky, celý proces trvá 2-3 roky, následuje téměř stejně dlouhé udržovací období, zaměřené na to, aby se vada nevrátila.

Rovnátka se skládají z kovových kroužků a zámků, nalepených na sklovinu, různých druhů drátů (oblouky), které se k nim přivazují.

Ivanov k tomu podotýká: "Je nezbytně nutné udržení nadprůměrné úrovně hygieny celé dutiny ústní po dobu léčby, ostatně bez toho ji nelze ani zahájit! Při špatném čištění může dojít ke vzniku řady kazů, barevných změn skloviny, zánětu dásní. Pacient ani nesmí ukusovat příliš tvrdou stravu, dochází totiž k odlomení zámků a tím k prodloužení doby léčby, nejsou vhodné sladkosti s lepivou konzistencí a dlouho setrvávající v ústech-  karamely, apod." Kontroly jsou vhodné jednou za 6 až 8 týdnů.

I když ortodoncie řeší především esteticko-funkční vady, zdravotní pojišťovny na ni přesto přispívají - nehradí celkem pochopitelně celou dvou až tříletou léčbu, takže vyjde na tisíce, ale spíše desetitisíce korun. Naštěstí nejde o jednorázovou platbu, je rozložena do výše zmíněného období, čímž se stává přijatelnou pro většinu populace.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma