Dnes je úterý 19. ledna 2021., Svátek má Doubravka
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Riziko zvané embolie

Riziko zvané embolie
zdroj: Archiv

Embolie představuje z hlediska zdraví velmi závažný stav.

Embolie je stav, při kterém je krevním oběhem zanesena pohyblivá částice (krevní sraženina, vzduchová bublina nebo tukové kapénky) do místa anatomického zúžení cévy. Důsledkem je ucpání cévy a přerušení přísunu kyslíku a živin do příslušné oblasti orgánu nebo těla.

Krevní sraženina neboli trombus vzniká při porušení vnitřní stěny cévy. Aktivuje se tím proces srážení krve a v místě poškození cévy se vytváří trombus. Stav, kdy trombus zasáhne hluboké žíly (nejčastěji dolních končetin), se nazývá akutní žilní trombóza. Trpí jí zhruba 160 lidí ze 100 000, v Evropě se jedná celkem o 500 000 až 750 000 lidí.

Nejvyšší riziko vzniku žilní trombózy je u pacientů po rozsáhlých operačních výkonech, u dlouhodobě nepohyblivých nemocných nebo u interních onemocnění (srdeční selhání, křečové žíly, obezita). Hlubokou žilní trombózou jsou také ohroženy ženy s genetickou predispozicí, mladé, jinak zdravé kuřačky užívající hormonální antikoncepci.

Proč je hluboká žilní trombóza tak nebezpečná? Přibližně u jedné osminy nemocných hrozí, že se trombus utrhne a dostane se až do plic, kde ucpe cévu – dochází k plicní embolii. Postižená část plíce kolabuje a následuje srdeční selhání. U rizikových pacientů lze plicní embolii předcházet tzv. kaválním filtrem, umístěným do dolní duté žíly, jež sbírá krev z žil dolní poloviny těla a prochází dutinou břišní. Filtr má podobu košíčku a zavádí se pomocí zaváděče do dolní duté žíly. Poté se mechanicky roztáhne, aby držel na místě a nepohyboval se. Krevní sraženiny z dolních končetin unášené proudem krve zůstávají zachyceny v košíčku a nemohou dále putovat do plic. Současně se zavedením kaválního filtru probíhá účinná antikoagulační (protisrážlivá) léčba, která vzniklé krevní sraženiny rozpustí. Dle stavu pacienta a délky trvání možného rizika vzniku embolie se zavádí buď filtr dočasný (vytahovatelný) nebo trvalý.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,590 21,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma