Dnes je pondělí 26. září 2022., Svátek má Andrea
Počasí dnes 16°C Dešťové přeháňky

Řešíte své ženské zdraví? Uvařte si čaj z kontryhele

Řešíte své ženské zdraví? Uvařte si čaj z kontryhele
zdroj: Profimedia

Kontryhel obecný - bylinka, která s ženským zdravím umí dělat zázraky. Pomůže s bolestivou menstruací, dokáže posílit dělohu před početím a také mírní příznaky klimakteria. Tato bylinka vám bude prospívat, ať jste v pubertě, chystáte se na roli maminky, nebo řešíte nastupující klimakterium.

“Markéto, nebreč mi tady a vypij si to, tenhle čaj ti pomůže.” A protože moje babička byla vždycky spíš taková moje máma, tak jsem ji hned poslechla. Zrovna jsem si u ní vylévala srdíčko z toho, že jsem zase dostala menstruaci a miminko je další měsíc v nedohlednu. Poté, co jsem se napila, mi chuť čaje vrátila vzpomínky. Na tu stejnou kuchyň, na tu stejnou babičku, jen o pár let mladší. Přesně tenhle čaj mi babička servírovala, když jsem u ní na válendě úpěla v bolestech kvůli menstruaci. “Babi, co je to vlastně za čaj?” “To je z husí nohy.” Oklepala jsem se odporem z toho, že piju nějaké šílené odvary z husích noh, což babičce neušlo a začala se smát. “Neboj se, to je bylinka, kontryhel se to jmenuje.”

Kontryhel pro zdraví i k výrobě zlata
Kontryhel obecný je bylinka, kterou najdete prakticky v celé Evropě. Poznáte ho podle žlutozelených kvítků, které rostou v typickém klubku na vrcholu rostliny. Kontryhel je vysoký asi 20 centimetrů. U země je pro něj typická přízemní růžice devítilaločných až jedenáctilaločných listů. Ty jsou na povrchu lysé a na spodní straně ochlupené. Pokud ho chcete trhat, zajděte na louky, pastviny, do vlhkých lesů nebo třeba k potokům.

Vyprávění mojí babičky o tom, jak přišla na kontryhel bylo víc než zajímavé. “To víš holčičko, když my jsme byly mladé, tak se o všem tolik nemluvilo. Nebyl na to čas a tak nějak se to v těch našich dobách moc neslušelo. To vy to teď máte lepší. Já jsem si svojí mámě na bolestivý menses nikdy nestěžovala, ale ona to poznala. Sice o tom nemluvila, ale vždycky večer mi tenhle čaj dělávala, pěkně před spaním mi ho vždycky přinesla. A taky mi říkala, že mi to pomůže k dítěti, až přijde čas.”

Kontryhel má v lidovém léčitelství své nezastupitelné místo již mnoho generací. Známý je pod různými názvy - například husí nožka (tvarem listů ji nápadně připomíná), alchemilka (alchymisté využívali tuto bylinku k výrobě zlata), nebo třeba rosička (na jeho listech se po ránu krásně drží a třpytí kapky rosy). Kromě ženského zdraví působí při vnitřním užití také proti průjmu, nadýmání, žaludečním vředům, jaterním a ledvinovým chorobám. Zevně se užíval zejména kvůli svým protizánětlivým účinkům - na špatně se hojící rány, ekzémy nebo třeba v péči o bércové vředy.

Pro kontryhel do lékárny nebo na louku
“Babi, ty jsi někdy slyšela o někom, komu by to pomohlo?” “No jéje!” odvětila babička. “Víš co se toho holky dřív napily? To nebyly žádné hormony a ty vaše preparáty, prostě se šlo na louku. Tam rostlo všechno. Na hlavu, na břicho, i na to dole. A roste to tam pořád. Jen teď lidi nemají čas tam jít a nasbírat, nasušit a dát tomu trochu času.”

Kontryhel se sbírá od května do září. Účinné látky jsou obsaženy v nati nebo v listech. Obsahují poměrně vysoké množství tříslovin, hořčiny, silice, kyselinu salicylovou, vitamín C a další prospěšné látky. Bylinka je náročná na sušení. Nejlepší je sušit ji v jedné vrstvě a ve stínu, zejména kvůli rychlému zapaření, kvůli kterému přichází o cenné látky. Pokud ovšem nejste úplné “babky kořenářky”, stačí se zastavit v lékárně. Tady seženete nejen kontryhel jako sušenou bylinu, ale také již připravené a nadávkované nálevové sáčky, které si uděláte tak pohodlně jako čaj. Tento postup je také doporučován, pokud si nejste jisté, zda se místo, kam pro kontryhel jdete, chemicky neošetřuje.

Po rozmluvě s babičkou jsem se sebrala a cestou domů se v lékárně zastavila pro dvě krabičky sušeného kontryhele. Poctivě, každý večer, jsem si dělala čaj, až se z toho pro mě stal takový malý rituál. Nejvíc bylo užívání bylinky znát v době menstruace - moje klasicky bolestivé období, které jsem přežívala na růžových pilulkách, bylo najednou o hodně snesitelnější. A kromě prvního dne jsem svoji růžovou kámošku nepotřebovala vůbec.

Kontryhel proti křečím i PMS
Druhý, poměrně rychle zjištěný benefit, byla absence PMS. Asi 2 dny před vypuknutím menstruace jsem byla většinou dost bez nálady a podrážděná. Slovy manžela “Jsi jako dobře seštelovaná motorka a chytáš se na první našlápnutí.” Tato věta mi obvykle připadala vtipná, ale opravdu ji nesměl říkat ty zmíněné dva dny před menstruací. Po dvou měsících pravidelného pití čaje se ke mně muž jednou večer přitulil. A trefil se do druhého dne menstruace, na což jsem ho hned upozornila. Jeho reakce mě překvapila. “Opravdu? To si vůbec nevybavuju, že by byla náladička.” No, ona totiž nebyla. Že by kontryhel?

Látky obsažené v bylince mají prokazatelné pozitivní účinky na ženské zdraví. Mezi benefity patří posílení děložní sliznice, která je lépe připravena na uhnízdění vajíčka. Kontryhel také pomáhá v době poporodní, kdy přispívá k lepšímu hojení vnitřních ženských orgánů. Dokáže ulevit při bolestivé menstruaci, stejně tak i při silném krvácení nebo křečích. Po delší době užívání (ani při dlouhodobém užití nejsou známy žádné negativní účinky) pomáhá při nepravidelné menstruaci. Velmi dobře působí také na psychiku ženy spojenou s ženskými hormony - PMS je, díky této bylince, snesitelnější. Například výkyvy nálady nejsou tak výrazné a časté. Mimo jiné pomáhá také v období klimakteria, kdy tlumí návaly horka.

Nálev z kontryhele se obvykle připravuje z jedné vrchovaté lžíce bylinky, která se spaří 250 ml vroucí vody. Nechá se 10 minut zakryté louhovat. Poté se scedí a pije. Pro takto připravený nápoj je typická nahořklá příchuť. Pije se 1x denně a doporučuje se nedoslazovat. V případě bolestivé menstruace je možné podávat 2x denně. Návod také najdete na krabičce od bylinky, případně přímo na čaji.

Šťastný konec
O čtyři měsíce později jsme se s manželem radovali z druhé čárky na těhotenském testu. “Babi, myslíš, že za to může ta tvoje husí nožka?” “To nevím Markétko, ale jedno ti povím. Určitě jsi s ní nic nezkazila!” Ať už je to jak chce - tahle bylinka má v naší kuchyni místo pořád a myslím, že o něj jen tak nepřijde!

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 26.9.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,600 24,720
USD 25,390 25,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma