Řešené případy týraných dětí jsou jen špičkou ledovce, míní pediatr

- O dětech autor: Danica Klein

Řešené případy týraných a zanedbávaných dětí jsou pouhou špičkou ledovce, odborníci se mohou jen dohadovat, kolik dětí v rodinách skutečně strádá, řekl na dnešní tiskové konferenci věnované problematice týraných dětí pediatr Lubomír Kukla.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Někteří rodiče se prý stále řídí příslovím "škoda rány, která padne vedle". Důležité je ale uvědomit si tenkou hranici mezi spravedlivým trestem a týráním svěřené osoby, doplnil lékař.

Na většinu případů se nikdy nepřijde

Počet týraných, zanedbávaných nebo sexuálně zneužívaných dětí podle statistik stále roste. "Jen vloni zažilo na vlastní kůži otřesné zacházení přes 5000 dětí, 13 jich zemřelo. To jsou ale jen případy, které vyšly najevo. Odhaduje se, že je u nás týráno víc než 40.000 dětí. Na většinu případů se nikdy nepřijde," informoval před časem Fond ohrožených dětí (FOD).

Kukla dnes upozornil na tíživý problém chudoby, který si podle něj mnozí mylně spojují především se zeměmi třetího světa. V současnosti ale kvůli sociálním problémům a nezaměstnanosti trpí chudobou stále více dětí i v České republice. "I u nás se sociální nůžky rozevírají a jsou velmi ostré," uvedl.

Problematika známá jako historie sama

Otázka zanedbávání a týrání není podle pediatra jen otázkou tělesného strádání dítěte. Stále častější jsou i případy psychického týrání. "Není to jen o tom, že dítěti dáme najíst, napít a že ho oblékneme," uvedl Kukla. Ve výchově totiž hraje zásadní roli i nepéče, nedostatek lásky a nevšímavost. Stále častěji se odborníci zabývají případy, kdy jsou rodiče zatíženi prací a potomkům se nevěnují. "Dítě pak přijde ze školy se špatnou známkou. Rodiče si vlastní vinu nepřipustí a vybíjí si vztek na dítěti," myslí si Kukla.

Týrání dětí je podle lékařů problematika známá jako historie sama. O právech dětí se ale začalo ve vědeckých kruzích plnohodnotně diskutovat až v průběhu 20. století. V České republice se jimi začali odborníci zabývat v 70. letech minulého století. "Hlavními bojovníky za práva dětí byli v té době lékaři," řekl pediatr.

Tagy: děti rodina týrání

Zdroje: ČTK