Dnes je čtvrtek 25. února 2021., Svátek má Liliana
Počasí dnes 15°C Polojasno

Recept na štěstí? Práce i rodina v rovnováze

Recept na štěstí? Práce i rodina v rovnováze
zdroj: Tisková zpráva

Poslední dobou se ženy dělí na dva tábory. První tábor tvoří ty, které mají malé děti, jsou na mateřské nebo rodičovské dovolené, práci daly na pár let sbohem, a hlavně ve velkých městech trpí samotou. Druhý tábor se věnuje budování kariéry a rodina je zatím v nedohlednu. Asi vás nepřekvapí, že ani jedna strana není úplně spokojená. Dá se s tím vůbec něco dělat?

Částečných úvazků je bohužel stále nedostatek
Jen 5,8 % žen v České republice pracuje na částečný úvazek. Proč tomu tak je? Nabídek je žalostně málo. Například kousek od nás v Nizozemsku pracuje na částečný úvazek dokonce přes 60 % žen. Něžné pohlaví má tak možnost věnovat se nejen rodině, ale také pracovat a zúročit svoje schopnosti a vzdělání. V některých státech fungují například dělená pracovní místa, to znamená, že o jedno pracovní místo se dělí více zaměstnanců. Tyto možnosti v tuzemsku nejsou bohužel vůbec.

Frustrované ženy ohrožené samotou
Ženy často delší dobu studují, nastoupí do práce a potom musí tento proces přerušit, aby zůstaly doma s dětmi. Jakmile ale děti mohu navštěvovat na pár hodin denně – případně pár hodin týdně – nějaké zařízení, ženy mají často problém sehnat práci na částečný úvazek. Je to škoda, protože se pak zbytečně stává, že ženy trpí izolovaností a frustrací, protože k dítěti by ještě nějakou tu práci zvládly, ale nemají možnost. Děti jsou stále malé na to, aby se jejich matky vrátily do práce na plný úvazek, ale už ne tak malé, aby nevydržely pár hodin bez mámy a místo toho se zapojovaly do kolektivu stejně starých dětí. Patová situace je na světě.

Nečekejte, co zaměstnavatel, začněte podnikat sama
Existuje vůbec nějaké východisko? Některé ženy vezmou situaci pevně do svých rukou a nečekají, až zaměstnavatelé vytvoří vhodné místo. Začnou jednoduše podnikat. Založí si s. r. o. nebo koupí firmu na prodej a rozjedou svůj vlastní byznys. Možnosti, v čem začít, jsou obrovské. Zamyslete se, v čem jste dobrá a jak byste mohla zúročit svůj talent, zálibu nebo svoje schopnosti i vy.

V čem byste mohla podnikat?
Věnovala jste se před dětmi například účetnictví? Stačí vám živnostenský list a můžete začít pracovat sama na sebe. Klienty seženete rychle a práci si uděláte v čase, který vyhovuje vám. Nebo jste objevila díru na trhu, něco, co nemůžete sehnat v obchodech a musíte to dovážet ze zahraničí nebo vyrábět? Můžete zboží přeprodávat ostatním nebo vytvořte svou vlastní značku. Promyslete si, zda vás baví něco vyrábět nebo byste si na práci někoho najala. Práce, kterou budete dělat sama na sebe, vás bude naplňovat stejně jako péče o rodinu a budete spokojenější.

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,320 21,460
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma