Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes -3°C Sněhové přeháňky

Preventivní kontroly u lékaře: proč je ignorujeme?

Preventivní kontroly u lékaře: proč je ignorujeme?
zdroj: Archiv

Pokud nás nic nebolí a cítíme se tělesně i duševně v pořádku, nemáme potřebu chodit k lékaři.

Čísla Ministerstva zdravotnictví  České republiky dokazují,  že tak uvažuje až 62 % lidí. Přitom právě preventivní prohlídky mohou odhalit závažná onemocnění a tolik nebezpečné zhoubné nádory. Mezi nejčastější patří zhoubná onemocnění tlustého střeva, prsu a děložního čípku.

Preventivní  prohlídky u praktického lékaře nebo praktického gynekologa bychom v žádném případě neměli podceňovat. Naopak je třeba k nim přistupovat jako k plánování dovolené, kadeřníka či srazu s přáteli. Nemluvě o tom, že díky prevenci šetříme svůj čas i finance. Nemilosrdné statistiky nám bohužel ukazují, že většina z nás řeší problém až tehdy, když už je pozdě a nádorové onemocnění je ve stadiu velmi obtížně řešitelném. „Ačkoli ministerstvo zdravotnictví organizuje celoplošný screening těchto onemocnění hrazený z veřejného zdravotního pojištění, veřejnost této možnosti využívá jen velmi málo,“ říká ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a dodává: “Screeningem, tedy celoplošným organizovaným vyhledáváním bezpříznakových jedinců, kteří již mají přednádorové změny nebo časná stadia nádoru, můžeme významně snížit výskyt těchto zhoubných onemocnění a zmírnit utrpení mnoha lidí.“

Nádorová  onemocnění prsu
Screeningové  vyšetření prsu doporučuje registrující praktický nebo ženský lékař jedenkrát za dva roky, od 45 let věku. Na základě doporučení lékaře je žena vyšetřena v některém z mamografických center. „Novinkou je zrušení horní věkové hranice,“ upozorňuje Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví. V praxi to tedy znamená, že ženy jsou do screeningu zařazeny až do konce svého života. Smutné ovšem je, že mamografického vyšetření se v současné době účastní pouze 51 % žen (pro srovnání s EU – např. ve Švédsku je to 80 %).

Přitom ženy, které se na vyšetření dostavily, měly v 80% pozitivních nálezů časné stadium onemocněn a tudíž i jejich šance na vyléčení byla veliká,“ uvádí  Dana Jurásková.
Kvalita našich screeningových mamografických center je na velmi vysoké úrovni. Dostupnost je ve všech regionech republiky a registrující lékař  vždy pacientku vybaví příslušnou žádankou a odešle na akreditované  pracoviště. „Chtěla bych upozornit, že pro ženy vyšetření představuje minimální zátěž a je prováděno na moderních přístrojích srovnatelných s ostatními státy Evropském unie,“ říká MUDr. Markéta Hellerová, náměstkyně ministryně zdravotnictví pro léčebnou péči.
 
Nádorová onemocnění děložního hrdla
Ve výskytu karcinomu děložního hrdla zaujímá Česká republika přední  místo v Evropě. Opět zhruba polovina žen ve věku 25–59 let preventivní gynekologické prohlídky zanedbává. Vyšetření je hrazeno zdravotními pojišťovnami jedenkrát ročně. „Rakovina děložního hrdla je jedním z mála nádorů, u něhož umíme najít již přednádorové stavy a ty poměrně účinně léčit,“ připomíná ministryně Dana Jurásková. Na celoplošný screeningový program se vydávají nemalé finanční prostředky, které při správném využití přispějí k úspoře výdajů za nákladnou onkologickou léčbu. 

Registrující  gynekolog pacientce odebere vzorek sliznice z oblasti děložního hrdla a odešle jej do akreditované cytologické laboratoře. Nepochopitelný zůstává důvod, proč ženy svého gynekologa pravidelně nenavštěvují a raději žijí v nejistotě. Bohužel si neuvědomují možné důsledky. Přitom tento typ zhoubného nádoru je velice častý a následky jeho rozvinutého stadia nejsou příliš pozitivní. 

Nádorová  onemocnění tlustého střeva a konečníku
Porovnáme-li údaje Ministerstva zdravotnictví České republiky oproti státům Evropské unie ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku neboli kolorektálního karcinomu, prozrazují nám smutné prvenství. Ročně je tento zhoubný nádor diagnostikován u téměř osmi tisíc lidí a přibližně čtyři a půl tisíce pacientů na něj umírá. Tato čísla poukazují na nutnost prevence a přesto pouhých 17% osob z populace ve věku 50-80 let se zapojuje do screeningového programu a podstupuje test skrytého krvácení do stolice. 

Každý z nás různě toleruje prohlídku kolonoskopem, ale díky této možnosti se významně zvyšuje možnost nádor zachytit včas. „Během posledních čtyř let byly díky screeningovému programu odstraněny polypy u více než osmi tisíc osob,“ uvádí ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, a dodává: „Karcinom byl diagnostikován u téměř jednoho a půl tisíce pacientů, u kterých mohla být ihned zahájena intenzivní léčba s velmi příznivou prognózou. Proto byl celoplošný screening tohoto onemocnění zařazen do trojlístku preventivních protinádorových programů organizovaných ministerstvem zdravotnictví.“

Osobám ve věku od 50 do 54 let se doporučuje vyšetření na okultní krvácení v jednoročních intervalech. Vše spočívá  v provádění kontrolních vyšetření na tzv. okultní (skryté) krvácení ve stolici. Od věku 55 let mají osoby bez příznaků možnost volby, tj. buď opakovaný test na okultní krvácení ve dvouletém intervalu, nebo jako alternativu mají možnost provedení screeningové kolonoskopie s možností zopakování vyšetření jednou za deset let. 

Objednat se na vyšetření stolice je možné u praktického či ženského lékaře. Test je velmi jednoduchý, bezbolestný a zvládne jej každý. Jestliže je výsledek pozitivní, následuje endoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku – kolonoskopie. Případné odstranění přednádorových stadií (polypů) se provádí v gastroenterologických pracovištích.
 
Je nesporné,  že zdravý životní styl a správná životospráva přispívá k dobrému zdraví. Zdravý životní styl,  tj. dostatek pohybu, relaxace a vhodná strava nám pomáhá upevnit své zdraví. Zároveň je i nejlepší prevencí před nádorovými onemocněními. Preventivní prohlídky u lékaře by se měly stát samozřejmostí pro každého moderního člověka. Lékař vás při nich nejen důkladně vyšetří, ale zároveň se s ním můžete poradit o dalších otázkách, týkajících se vašeho zdraví.

Zhoubné  novotvary jsou v České republice evidovány od konce 50. let 20. století. Díky této evidenci vznikl v roce 1976 Národní onkologický registr, ve kterém jsou sledována všechna hlášená nádorová onemocnění. Registr, který je nepostradatelnou součástí komplexní onkologické péče v ČR, poskytuje souhrnné údaje pro statistické přehledy, epidemiologické studie a zdravotnický výzkum. Je zde vytvořena obrovská databáze kvalitních odborných informací, které jsou ceněny nejen v České republice, ale i v zahraničí. Málokterý stát Evropské unie se může pochlubit nepřetržitým, více než padesátiletým sledováním dat o onkologických onemocněních.  

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,140 26,220
USD 21,640 21,760
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma