Dnes je úterý 5. července 2022., Svátek má Cyril a Metoděj
Počasí dnes 26°C Dešťové přeháňky

Posilte své obranné vojsko

Posilte své obranné vojsko
zdroj: tisková zpráva

Naše schopnost bránit se chorobám nezávisí jen na imunitním systému.

"Podstatný je i fyziologický stav organismu, " říká MUDr. Petr Čáp, Ph.D. z Centra alergologie a imunologie pražské Nemocnice Na Homolce. Jinak řečeno pokud jsme celkově zdraví, odpočatí a v dobré kondici, máme při epidemiích větší šanci, že odoláme nákaze. Malé děti, starší a nemocní lidé, ale také kuřáci, či alkoholici, onemocní daleko snáz. Náš imunitní systém pracuje totiž jako citlivý barometr. A dokáže zaznamenat různé prohřešky proti správné životosprávě. Právě tyto "hříšky" nejednou citelně oslabí tolik důležitou obrannou linii.

Co nás oslabuje?
Imunitu může například oslabit už zmíněné prochladnutí. Stačí když podceníme podzimní vrtochy počasí a špatně se oblékneme. Obrannému systému ovšem škodí i psychický stres nebo těžká strava, která zatěžuje metabolismus. Také nedostatek spánku a vyčerpání způsobené náročným nočním společenským životem či vrcholovým sportem jí nesvědčí.
Imunitní systém ovšem negativně reaguje i na nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu.
Pro obyvatele měst je navíc právě ovzduší další Achillovou patou. Obsahuje totiž množství škodlivin, které porušují sliznici dýchacích cest, na níž se snáz usadí infekce. Přibližně osmdesát procent chorob z nachlazení způsobují viry. A každá prodělaná infekce, především virová, ještě víc oslabuje už tak dost těžce zkoušenou imunitu.

Céčko je výjimkou
Podle slov MUDr. Petra Čápa, Ph.D. nemá užívání vitaminů a potravinových doplňků pro posílení obranyschopnosti zásadní význam. Jedinou výjimkou je ovšem vitamin C. Ten můžeme ovšem docela dobře získat také přirozenou cestou, pokud obohatíme jídelníček o ovocné a zeleninové pokrmy. Po multivitaminových preparátech můžeme pak sáhnout až ke konci zimy. V období, kdy už ovoce a zelenina velkou část blahodárného "céčka" a dalších látek ztrácí.  "Megadávky žádných vitaminů imunitu nijak výrazně posílit nedokážou," říká s přesvědčením doktor Čáp. Některé bylinky mohou sice léčbu podpořit, ale ani jejich význam se nedá přeceňovat.

9 rad jak chránit organismus
Chceme-li vylepšit fyziologický stav organismu, měli bychom především:
•  konzumovat lehkou stravu bohatou na ovoce a zeleninu
•  dopřát si dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Odradit by nás nemělo ani chladnější povětří. U "peciválů" neprobíhá dostatečně látková výměna a vzhledem k tomu jsou oslabeny také imunitní reakce
•  otužovat se
•  respektovat aktuální klimatické podmínky a volit správné oblečení
•  pokud na vás "něco leze", zkuste si napařit nohy v lavóru. Na téhle lidové moudrosti, kterou možná znáte z filmů pro pamětníky, skutečně něco je
•  v situaci, kdy kolem vás řádí chřipka, omezte cesty hromadními dopravními prostředky. Popřípadě si nechat ujít i různé hromadné akce v uzavřených prostorech (kina, divadla)
•  udržujte správnou teplotu a vlhkost vzduchu uvnitř v místnostech. Přetopené a suché prostory kondici neprospívají
•  konzumujte co nejméně alkoholu
•  nekuřte

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma