Po šestnácté! Britská královna míří do Austrálie. Zřejmě naposledy

- Celebrity autor: Danica Klein

Po šestnácté od chvíle, kdy v roce 1952 usedla na trůn, dnes britská královna Alžběta II. přijíždí na oficiální návštěvu Austrálie. Během desetidenního pobytu má především zahájit summit zemí britského Společenství (Commonwealthu). Agentury poznamenávají, že jde možná o poslední návštěvu pětaosmdesátileté panovnice v zemi.

Královnu doprovodí její manžel princ Philip. Alžběta II. má v programu kromě jiného i návštěvu květinové výstavy v metropoli Canbeře, projížďku po řece Brisbane a grilování v západoaustralském Perthu.

Nostalgie

Austrálie coby člen britského Společenství zůstává konstituční monarchií a britská panovnice její formální hlavou státu. Podle agentury Reuters se dá čekat, že její návštěva krátce oživí debatu o tom, zda má Austrálie vystoupit ze Společenství a stát se republikou.

Mezi republikány se řadí labouristická premiérka Julia Gillardová. Ta ale tvrdí, že Austrálie se nestane republikou, dokud je královna na živu. Proti republikánům podle Reuters hraje i apatie Australanů. Podle průzkumu z minulého týdne podpora monarchie stoupla na 55 procent, zatímco republikánské zřízení podpořilo 34 procent dotázaných, což je nejméně za 23 let.

Alžběta II. Austrálii poprvé navštívila v roce 1954. Cesta tehdy trvala dva měsíce a mladá panovnice během ní podle historiků citovaných agenturou AFP pronesla kolem stovky projevů. "Teď to bude zcela jiné, protože mnoho lidí bude mít pocit, že to je naposledy. Mohlo by to být velmi nostalgické," uvedla historička Jane Connorsová.

Tagy: britanie Austrálie návštěva kralovna trun

Zdroje: ČTK