Dnes je sobota 5. dubna 2025., Svátek má Miroslava
Počasí dnes 2°C Jasno

Péče o pleť v zimě

Péče o pleť v zimě
zdroj: tisková zpráva

Právě probíhající zimní období dává pleti pořádně zabrat.

V žádném případě proto nevystačíme s běžnou "údržbou" - nezbývá než péči zintenzivnit a běžné kosmetické přípravky doplnit o některé speciální. Co nás v zimě ohrožuje nejvíc?

1. Mráz
Stejně jako při teplotách pod nulou zamrzne voda ve sklenici, mrzne i voda obsažená v pleti. Také důsledky jsou podobné - nejprve vysušení, a pak praskání... Při pobytu na mrazu je tedy nutné omezit přípravky, jež pokožce dodávají vláhu, a nahradit je vysoce mastnými krémy, které ji chrání. Nejlépe je použít speciální "cold weather" - prodávají se buď v běžné, nebo v super formě (do extrémního chladu). Poslouží ale i domácí prostředek (olivový olej nebo bez obav i čisté přepuštěné vepřové sádlo...). Na rty je nezbytné nanášet ochranný balzám (a to kvalitní, opravdu účinný - to je důležitější než to, jakou má "příchuť")

2. Změny teploty
Přechod z tepla do mrazu a naopak vede k popraskávání drobných cévek, jež se pak v obličeji objeví jako nehezké "červené žilky" (a už nezmizí). Proto je nutné pleti dopřát jistou adaptaci a prudkých přechodů se vyvarovat.

3. Vítr, sníh, déšť
Ošlehaná tvář snad sluší mužným horským vůdcům, ale určitě ne půvabným ženám. Navíc přeháňky obsahují vysoké množství popílku a jiných škodlivin. Proto je třeba vždy po návratu z nehostinného počasí pleť dobře očistit, ošetřit ji regeneračním krémem, popř. jí dopřát zklidňující masku. V případě zimních dermatitid, pigmentových skvrnek, zhrublých míst či exémů je na místě vyhledat dermatologa, a to radši dřív než později.

 4. Nedostatek živin
Nepříznivým počasím zkoušená pokožka potřebuje více výživy než jindy. Důležité jsou tedy pravidelné výživné masky (podle typu pleti) a také dostatečný přísun vitaminů a minerálií ve stravě. Co se nezvládne běžným jídelníčkem, je dobré dodat formou potravinových doplňků - nabídka pilulek zaměřená na výživu a ochranu pleti je široká.

5. Útočné slunce
Sluneční paprsky jsou sice v zimě vítané a milé, ale škodí úplně stejně jako v létě. Zvláště ve vysokohorských podmínkách, kde je intenzita UV záření mimořádně vysoká se opravdu nevyplatí toto riziko podceňovat. Na horách je nutné používat krémy s vysokým faktorem proti UV A i UV B záření (minimálně 40, u světlých fototypů alespoň 60) - a to i na často opomíjené partie rtů, ušních boltců apod. Ani extrémní UV faktor však nechrání dokonale - pobyt na ostrém slunci se proto nesmí přehánět.

Předchozí článek

Mimoděložní těhotenství

Následující článek

Nejsme komise pravdy, odmítá kritiku Žáček
milacekpublika
milacekpublika 15. května 2023

Já sám jsem chlap, ale taky mi nevadí péče o pleť v zimě. Neříkám, že chodím na kosmetiku a modeláž nehtů. To fakt asi není úplně pro mě. Na druhou stranu ale mít nějaký krém, který zabrání zimnímu vysušení pleti, tak na tom podle mě fakt není nic špatného. Protože jako kdo by chtěl v zimě chodit s rozpraskanou kůží?