Dnes je úterý 5. července 2022., Svátek má Cyril a Metoděj
Počasí dnes 16°C Dešťové přeháňky

Pás BeSafe Pregnant iZi FIX: Více bezpečí v autě pro těhotné ženy

Pás BeSafe Pregnant iZi FIX: Více bezpečí v autě pro těhotné ženy
Bezpečností pás | zdroj: babypoint.eu

Jedinečná pomůcka do automobilu v období těhotenství, kterou již měla možnost vyzkoušet celá řada nastávajících maminek, nese název BeSafe Pregnant. Jedná se o speciální „pás“ zajišťující bezpečné, pohodlné a klidné připoutání těhotných žen řidiček a spolujezdkyň.

Spodní automobilový pás je skrze BeSafe Pregnant veden pod břichem těhotné ženy a významně tím snižuje riziko poranění plodu v případě prudkého zabrzdění či nárazu. Již tak jednoduchou instalaci této pomůcky na sedačku automobilu nyní zdokonaluje nově představený „pás“ BeSafe Pregnant iZi FIX, který nabízí alternativní možnost instalace přes systém ISOFIX.

Kromě instalace pomocí tříbodového automobilového pásu tak lze využít kotvícího systému ISOFIX, normovaného systému pro spolehlivé ukotvení dětských autosedaček v automobilech. Inovovaný model moderního vzhledu je navíc komfortnější díky fixní poloze spony, která zůstává vpředu a spodní/boční automobilový pás vede bez možnosti vychýlení ze správné pozice. Novinku Pregnant iZi FIX od norského specialisty na dětské autosedačky značky BeSafe na český trh dováží firma Babypoint s.r.o.

Odborníci zabývající se bezpečností těhotných žen v automobilech se shodují, že poutání se za jízdy je nezbytně důležité i v období těhotenství. „Ačkoli jsou dopravní nehody odpovědné za 70 % všech těžkých poranění a ztrát plodu, těhotné ženy stále ještě podceňují používání bezpečnostních pásů, přestože jsou v silničním provozu ČR ze zákona povinné,“ informuje MUDr. Jiří Kepák, CSc., gynekolog a porodník Úrazové nemocnice v Brně, a doplňuje: „Přitom nejméně polovině fatálních ztrát při dopravních kolizích může být zabráněno právě správným použitím bezpečnostního pásu.“

Spodní/boční automobilový pás musí vést co nejníže pod těhotnou dělohou a ramenní pás zase pohodlně nad vrcholem bříška přes hrudník mezi prsy ženy. Aby v případě prudkého pohybu způsobeného zabrzděním či dokonce nehodou, kdy na ženu může působit extrémně silný tlak bezpečnostního pásu srovnatelný s váhou až kolem 4 tun, bylo riziko poranění dítěte a potažmo i matky minimalizováno.

A právě riskantnímu samovolnému vyklouznutí spodního/bočního pásu z pod bříška směrem nahoru dokonale zabrání pomůcka BeSafe Pregnant iZi FIX. „Pás“ Pregnant drží po celou dobu jízdy automobilový pás pod úrovní bříška i plodu a brání jeho pohybu. Navíc dává nastávající matce pocit spokojené, klidné a bezpečné jízdy. Spona, která drží spodní/boční automobilový pás, je navržena tak, aby zůstávala vpředu a poskytovala komfortnější sezení a jízdu. 

Inovovaný „pás“ BeSafe Pregnant FIX je kompatibilní s mezinárodně uznávaným kotvícím systémem ISOFIX

Jelikož povinným mezinárodním standardem ve výbavě nových osobních automobilů je na zadních sedadlech integrovaný kotvící systém ISOFIX, který zajišťuje spolehlivé napojení dětské autosedačky k automobilu jednoduchým zakliknutím, rozhodl se výrobce autosedaček pro děti značky BeSafe původní „pás“ Pregnant rozšířit o možnost instalace právě přes ISOFIX. Kromě zadních sedadel není výjimkou ani přítomnost systému ISOFIX v krajích přední sedačky spolujezdce, kde bývá součástí volitelné výbavy (u automobilů s možností deaktivace airbagu u spolujezdce kvůli umístění dětské autosedačky). Nastávající maminka si tak může libovolně vybrat, kam se v automobilu posadí.

I u nového „pásu“ Pregnant iZI FIX zůstává ponechána možnost instalace tříbodovým automobilovým pásem. Připevnění je jednoduché v obou případech. Při instalaci tříbodovým pásem automobilu se pomůcka Pragnant položí na sedadlo, páska s přezkou se ovine kolem opěradla a zapne. Následně se žena posadí na sedadlo i „pás“ Pregnant a klasicky se připoutá. Důležitým je pak krok následující, který spočívá ve stažení bočního/spodního pásu pod bříško a zacvaknutí do spony „pásu“ Pregnant. Instalujete-li pomůcku přes systém ISOFIX, stačí jej položit na sedačku a zakliknout do konektorů ISOFIX integrovaných v sedačce automobilu. Inovovaný Pregnant je takto rychle a jednoduše připravený k použití, přičemž další kroky se shodují.

Pohled odborníka

Zádržné systémy, jak airbagy, tak zejména bezpečnostní pásy, snižují výskyt úrazů a jsou pro těhotné ženy řidičky i spolujezdkyně považovány za bezpečné. Ani airbagy tedy není moudré během těhotenství vypínat, dle doporučení dopravních expertů je však třeba dodržovat nejméně 25cm vzdálenost mezi hrudní kostí, resp. klenoucím se břichem těhotné a palubní deskou nebo dolním okrajem volantu, a to samozřejmě v kombinaci se správným připoutáním bezpečnostním pásem. Povyroste-li bříško, nezbývá než poposunout sedačku směrem dozadu. Doplnění standardního automobilového pásu o vtipný a efektivní systém BeSafe Pregnant iZi FIX je dokonalý způsob, kterým v případě nečekané čelní či zadní dopravní kolize účinně zamezíte vysunutí pásu vzhůru do oblasti těhotné dělohy, kde vzniká riziko poškození plodu,“ doplňuje MUDr. Jiří Kepák, CSc.

Dle slov MUDr. Kepáka může dokonce i zdánlivě malý náraz a tlak na dělohu způsobit odloučení placenty, což je nejčastější příčina ztráty plodu při dopravních nehodách. Dojde-li k odloučení placenty, plod odumře a ženě hrozí, že vykrvácí. Odloučení placenty nastane v 1 - 5 % malých dopravních úrazů, u těžkých havárií se pak podíl rapidně navyšuje na 20 ‑ 50% (přičemž riziko smrti těhotné je v takovém případě 10%, riziko nitroděložní smrti plodu až 100%).

Zdroje:
babypoint.eu

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma