Oholit se za 100.000 dolarů? Proč ne

- Kuriozity autor: Danica Klein

Za 100.000 dolarů (téměř 1,7 milionu korun) se bude prodávat údajně nejdražší holicí strojek na světě. Zafirro Iridium má safírové břity a rukojeť vyrobenou z 99,9 procentního iridia - platinového kovu, který se vyskytuje jen na meteoritech.

Bílý syntetický safír v obou břitech vyrobily laboratoře na Ukrajině. Ostří je 80 atomů tenké, což je asi 5000krát méně než vlas. Čepele jsou uloženy v hlavici z chirurgické oceli, kterou přidržuje 16 magnetů z neodymu.

Po roce se otupí

Americký výrobce Bright Light Ventures počítá s výrobou jen 99 kusů; každý má nést výrobní číslo a monogram na přání zákazníka. Cenu tvůrci vysvětlují užitím vzácných materiálů při výrobě rukojeti a šroubků, které jsou z platiny.

Při výrobě byly využity poznatky z výroby raketových motorů, nanotechnologie nebo částicové fyziky. Vývoj prý badatelům trval tři roky.

Společnost tvrdí, že safírové čepele se asi po roce otupí, a majitelům strojků nabízí, že holítka bude deset let čistit a přebrušovat.

Iridium se hojně využívá při zpracování chemikálií a při výrobě elektronických komponentů. Podle britského webu je desetkrát vzácnější než platina.

Tagy: zeny kuriozita

Zdroje: ČTK