O konci Olympiku nemůže být ani řeč, řekl Janda

- Celebrity autor: Danica Klein

VIDEOKLIP. Konec kariéry skupiny Olympic, která letos oslaví 50.let své činnosti, nepřipouští její lídr, kytarista. zpěvák a textař Petr Janda. Skupina, která v roce 1968 skupina debutovala legendárním albem Želva, ke svému výročí chystá turné s různými symfonickými orchestry. Janda navíc oslaví sedmdesátiny, které připadají na 2. května.

Janda připustil, že v letech 1973 a 1994 se o konci úspěšné kapely hovořilo a on si nepředstavoval, že Olympic "vstane z mrtvých". "To se stává, i kapely Elán a Team končí, aby se za pár let na nátlak fanoušků opět mohly vrátit," uvedl s úsměvem.

Poslední album Sopka natočil Olympic v roce 2007. Novou nahrávku chystá na příští rok. Ještě letos se objeví singl s písní My už jiní nebudeme. Desku je podle Jandy téměř celá hotová, scházejí texty. "Není to snadné, Zesnulý Pavel Vrba byl můj kamarád i velký spolupracovník a bude mi chybět," sdělil Janda.

Od roku 1986 hraje Olympic ve stejné sestavě Janda (kytara, zpěv), Jiří Valenta (klávesy), Milan Broum (baskytara) a Milan Peroutka (bicí). "Je to rozporuplná parta lidí, ale všichni jsou slušní lidé. Každý ví, čím může prospět a nikdo nejde proti filozofii Olympiku. A také nás spojuje úspěch," konstatoval Janda.

Olympic tento týden v Malostranské besedě zakončil velký projekt, kdy během deseti akustických koncertů představil za účasti mnoha hostů klubové verze písní ze všech svých alb. "Publikum nás podrželo, je mi líto, že to končí. Na přání posluchačů zahrajeme 29. května i jedenáctý koncert s nejlepšími skladbami ze všech koncertů, které si vybrali lidé sami," sdělil Janda.

S maminkou na operu, s tátou na houslové koncerty

Ke svému 50. výročí kapela chystá turné s různými symfonickými orchestry. Olympic Kooperativa tour zahájí 27. října vystoupení v Českých Budějovicích a sérii sedmi koncertů skončí 1. prosince v pražské O2 areně. "Těším se na to, protože jsem vážnou muzikou vychovaný. S maminkou jsme chodil na operu a s tátou na houslové koncerty," uvedl Janda, který v mládí hrál na housle.

Lídr Olympiku nedávno představil autobiografickou knihu Dávno, která se setkala s kladnými recenzemi. "Napsal jsem to, jak mi zobák narostl, nesnažil jsem se o žádnou velkou literaturu. Nešetřil jsem své spolupracovníky ani sám sebe," podotkl Janda, který nyní připravuje výpravnou knihu o historii Olympiku.

I na prahu sedmdesátky stále aktivní muzikant většinou každý den cvičí. "Můj zdravotní stav mi pořád dovolí fungovat naplno, pořád miluju cestování a hotely. Nekouřím a málo piju, chodím na dlouhé procházky s dcerou," vysvětlil Janda, k jehož třem dcerám Martě, Elišce a malé Anežce zakrátko přibude čtvrtá.

Přestal fungovat trh

Janda v roce 2004 neúspěšně kandidoval do Senátu v obvodu Kutná Hora jako nestraník za hnutí Nezávislí. "Počínání jednoho člověka je marné, jedinec to nezvládne," komentuje dnes politiku.

Optimisticky nevidí ani budoucnost hudby, podle jeho názoru přestal fungovat trh. "Učím na konzervatoři šest žáků kytaru a interpretaci, ale nevím, zda-li se jim bude dařit v muzikantském životě," dodal.

Tagy: Česko hudba kapela kariéra

Zdroje: ČTK