Nejvlivnější osobnosti? Basketbalista Lin, Anonymous a Adele

- Celebrity autor: Danica Klein

Mezi stovku nejvlivnějších osobností světa v každoroční anketě amerického časopisu Time se letos dostal americký basketbalista Jeremy Lin, hackerská skupina Anonymous, britská zpěvačka Adele a šéf Evropské centrální banky (ECB).

Ve vybrané skupině, v níž tradičně figurují politici s podnikateli, umělci a dalšími význačnými osobnosti, převážilo podle týdeníku 54 Neameričanů. Podle listu se způsob uplatňování vlivu postupem času mění. V době internetového mikroblogu twitter je přitom možné vlivu snadno nabýt, ale i pozbýt. Time se proto prý snaží do žebříčku zařazovat lidi, jejichž vliv je trvalejší a až na pár výjimek i obdivuhodný.

Mezi politiky se tak mezi vlivnými osobnostmi udrželi americký prezident Barack Obama, šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, německá kancléřka Angela Merkelová nebo jeho izraelský premiér Benjamin Netanjahu a také nově se k nimi připojil italský premiér Mario Monti, který byl povolán, aby zachránil italské hospodářství a nepřímo eurozónu. Naopak ze skupiny vypadl například dosavadní francouzský prezident Nicolas Sarkozy, kterému průzkumy veřejného mínění předpovídají v nadcházejících volbách porážku.

Ze sportovců je v žebříčku kromě Lina ještě argentinský fotbalista Lionel Messi nebo srbský tenista Novak Djokovič. Z řad umělců se kromě Adele prosadila ještě americká herečka Viola Davisová, zpěvačka Rihanna nebo módní tvůrkyně Sarah Burtonová, která loni vyrobila svatební šaty pro Kate Middletonovou, nevěstu prince Williama. Své místo má i nový šéf počítačového gigantu Apple Tim Cook.

V přehledu zlosynů nechybí severokorejský vůdce Kim Čong-un, předák afghánského radikálního hnutí Taliban mulla Muhammad Umar a syrský prezident Bašár Asad.

Tagy: rebricek anonymous

Zdroje: ČTK