Nejoblíbenější jména novorozenců? Eliška a Jakub

- O dětech autor: Danica Klein

Nejoblíbenějšími jmény, která rodiče v loňském roce dávali novorozencům, jsou Eliška a Jakub. Jméno Eliška dostalo 2304 novorozených dívek, jméno Jakub 2889 novorozených chlapců. Dnes o tom na svém webu informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Eliška tak po více než desítce let odsunula na druhé místo dosud vedoucí jméno Tereza, Jakub se ve vedení pravidelně střídá s Janem. Na třetím místě skončila jména Adéla a Tomáš. Eliška a Jakub byla nejčastější jména i v letošním lednu. 

Dítě (ilustrační foto)

Dítě (ilustrační foto),zdroj: Archiv

Eliška zvítězila v oblíbenosti celkem v osmi krajích, mimo jiné uspěla ve všech čtyřech moravských, naopak v Praze se umístila až za Terezou a Annou. V rámci celé ČR Eliška Terezu porazila jen s minimálním náskokem, novorozených Terezek bylo pouze o tři méně. Jakub byl na prvním místě žebříčku v devíti krajích, čtyři moravské se na něm shodly stejně jako na Elišce. 

"Při vymýšlení jmen pro své potomky projevují čeští rodiče větší kreativitu u dcer než u synů. V roce 2011 dostaly dívky 1317 a chlapci 1130 různých křestních jmen. Chlapci v Česku dostávají často jméno po otci, zatímco děvčata po matkách jen zřídka," uvedl Tomáš Chrámecký z ČSÚ. 

I netradiční jména

Podle něj se čtyři z pěti Zdeňků, Milanů a Miroslavů mohou pochlubit tím, že nesou jméno po otci. Mezi často děděná jména patří i Jaroslav, Roman, Jiří nebo Karel. U holčiček to ale neplatí. Mezi první desítkou jmen dcer a matek se shodují jen tři - Kateřina, Lucie a Veronika. 

Objevila se i řada netradičních křestních jmen, vedle přílivu cizinců k některým z nich rodiče očividně inspirovaly oblíbené filmy a seriály. Mezi dívkami se tak objevily třeba Azjargal, Colette, Qi nebo Šeherezáda. Někteří chlapci se zase mohou pyšnit jmény Mateo, Ozzy či Gandash. 

Oblíbenost jmen dětí narozených v lednu sleduje ČSÚ od roku 1999. Podle odborníků je vítězství Elišky velkým překvapením, protože poprvé po 13 letech odsunula na druhé místo Terezu. V první desítce se v lednu poprvé objevila Nela, zato ji, rovněž poprvé, opustila Kateřina. "U chlapců se na medailových pozicích proti loňsku nezměnilo nic," uvedl ČSÚ.

Tagy: děti

Zdroje: ČTK