Náměsíčnost: Nic neobvyklého nebo nebezpečná porucha?
![Náměsíčnost: Nic neobvyklého nebo nebezpečná porucha?](https://im.tiscali.cz/press/2012/09/07/3749-namesicnost-ilustracni-foto-base_16x9.jpg.1152?1715950594.0)
Strnulý výraz, nepřítomný pohled, zvláštní chování a hrůzu nahánějící řeči. Tak takhle může vypadat náměsíčnost.
Bylo těsně před půlnocí a my jsme seděly na chodbě penzionu. Tři vychovatelky hlídající sedmdesát malých uličníků na škole v přírodě. Všechny děti spaly. V tom se ale z jedněch dveří ozvalo: „Paní vychovatelko… paní učitelko?!“. Malý blonďatý chlapeček s velkýma očima upřenýma do prázdna stál uprostřed tmavé chodby a v rukou žmoulal pyžamo. „Já mám štěstí, že jsem šel spát včera!“
Tak takhle vypadalo mé první setkání s náměsíčností. Už dlouho mě něco tolik nevyděsilo. A přitom téměř každé dítě bylo někdy náměsíčné. Nemusí jít jen o pochodování po bytě s předpaženými pažemi a vykřikování šílených slov. Za projev náměsíčnosti se považuje ineobvyklé přetáčení se v posteli nebo mluvení během spánku.
O co tedy přesně jde?
Náměsíčnost je klasifikována jako porucha spánku. Je to stav, kdy člověk balancuje mezi spánkem a bdělostí. Většinou se odehrává v první třetině spánku, kdy je vědomí a motorika dotyčného na velmi nízké úrovni. Náměsíčný většinou nereaguje na cizí mluvení, a pokud se vám podaří jej probudit, bude velmi dezorientovaný.
Jana, studentka Masarykovy univerzity:
Jednou jsem se probudila, přítel seděl na posteli a něco vehementně hledal. Myslela jsem si, že je vzhůru, a tak jsem se zeptala, co se děje. Odpověděl jen: „Já tu vločku prostě musím najít!“
Proč může být nebezpečná?
V některých případech se náměsíční vydávají na delší pochůzky bytem. Pokoušejí se otevírat okna, balkony či vchodové dveře. V tu chvíli jim hrozí nebezpečí úrazu – pády z několika metrové výšky či ze schodů. K nejnebezpečnějším případům patří asi ty, když se náměsíčnému podaří vyjít až na ulici. Pokud hluk způsobený nemotornými pohyby nevzbudí další členy domácnosti, mohou mít takováto zranění i trvalé následky.
Kristýna, redaktorka StudentPointu:
Asi v 10 letech jsem byla náměsíčná a málem jsem spadla z poschoďové postele. Visela jsem prý za nohu dolů. Můj otec však slyšel rachot a dal mě zpátky do postele. Ráno jsem o ničem nevěděla.
Jde náměsíčnost léčit?
Náměsíčností trpí ve většinou děti, u kterých se v průběhu let vymizí sama. Lékaři ji nedoporučují nijak léčit, stačí hlídat bezpečnost svého potomka. Vážnější situace nastávají, pokud se náměsíčnost objeví i v dospělosti. Trpí jí asi 7% populace. V takovém případě se doporučuje problém konzultovat s psychologem.