Lídr Olympiku oslavuje sedmdesátiny

- Celebrity autor: Danica Klein

VIDEOKLIP. Skladatel, kytarista a zpěvák Petr Janda, kterému bude 2. května 70 let, patří k zakládajícím členům jedné z nejslavnějších českých skupin - Olympiku. S ním vydal dvě desítky alb, z nichž to první s názvem Želva (1968) je považováno za jedno z přelomových alb českého bigbítu. Janda proslul jako autor písní, nejznámější jsou Želva, Dej mi víc své lásky, Otázky či Slzy tvý mámy. Olympic stejně jako jeho frontman slaví letos výročí - 50. let.

Janda se po maturitě vyučil spojovým mechanikem. Zpíval v dětském sboru Bohumila Kulínského, hrál na housle, které ale posléze s lehkým srdcem vyměnil za kytaru. Začínal s kapelou Sputnici v roce 1959 a poté založil soubor B. B. Qiuntet. V roce 1963 Janda nastoupil do skupiny Karkulka, která se záhy přejmenovala na Olympic. Kapela překonala několik krizí, střídání muzikantů i nástup nových stylů. V roce 2004 učinil Janda neúspěšný pokus o vstup do politiky. Jako nestraník kandidoval do senátu v obvodě Kutná Hora.

Psali jsme: O konci Olympiku nemůže být ani řeč, řekl Janda

Je potřetí ženatý. Má tři dcery a brzy očekává narození dalšího potomka. Nejstarší Jandův syn Petr zemřel v roce 2001. Dcera Marta se "potatila", zpívá s německou kapelou Die Happy.

Zdroje: ČTK